in

V Číně vyrobili „neviditelný plášť“. A nestojí žádné velké peníze!

instagram.com
Reklama

Neviditelný plášť Harryho Pottera, ve kterém byste se dokázali skrýt i přes smrtí, by si přál snad každý z nás. Nebo si ho moct alespoň půjčit a na jeden den vyzkoušet. Sice není jasné, jak by vás poté našli, když byste ho měli… nicméně studentům z Wuchanské univerzity se podařilo vyrobit plášť neviditelnosti. Neskryje vás sice před všemi, ale je schopný obelhat bezpečnostní kamery s umělou inteligencí i nočním viděním. To už by stálo za zkoušku. Navíc nejde o nijak drahý kousek, stojí pár set korun a zvítězil i v soutěži druhého největšího výrobce smartphonů na světě.

Položme si tedy základní otázku, která zajímá nás všechny. Kolik stojí? Výroba jednoho takového neviditelného pláště vyjde na méně než 500 čínských jüanů, tedy asi 1600 korun. Což je vzhledem k tomu, že dokáže svého uživatele „ve dne, v noci“ skrýt údajně před jakýmikoliv chytrými kamerovými systémy, rozhodně za „pakatel”. Tedy aspoň vás prý neidentifikují jako člověka.

V médiích se rozhodli plášť pokřtít jako „plášť neviditelnosti”, ve skutečnosti se jmenuje InvisDefense. Jako první o něm informoval tamní deník South China Morning Post.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený INFIA – Technology (@infia_techno)

Za tímto velice zajímavým vynálezem stojí tým doktorandů z Univerzity ve Wu-chanu. Ti si tímto vyhráli první místo v soutěži Huawei Cup o nejlepší kyberbezpečnostní inovace. Od čínského technologického giganta v roli pořadatele a sponzora dostali deset tisíc dolarů na další vývoj. A zároveň postoupil i na únorovou konferenci Asociace pro pokročilou umělou inteligenci (AAAI) ve Washingtonu.

„Bezpečnostní kamery používají technologii umělé inteligence, jsou všude. Prostupují naše životy. Naše soukromí je podrobováno mechanickému dohledu. Tento produkt jsme sestrojili jako protiváhu k této zlomyslné detekci a ochranu lidského soukromí a bezpečnosti za určitých okolností,“ uvedl Wej Chuej pro časopis Vice.

Vědecký tým pod vedením profesora Wanga Čenga z katedry počítačových věd na Wuchanské univerzitě prováděl tři měsíce stovky testů. Snažili se přijít na nejlepší vzor, který by účinně zmátl chytré kamery. Využívali jasné a zářivé potisky, ty sice zmátly kamery ihned, ale takto oblečený člověk na ulici jednoduše vyčníval a to nechtěli. Doktorand Wej Chuej, proto sám naprogramoval algoritmus, aby navrhl „nejmíň podezřelé vzory schopné vyřadit strojové vidění.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený primeblog9ja (@primeblognigeria)

Tisk toho nakonec nejlepšího vzoru je relativně levný, stačí mu pouze čtyři ovládací moduly teploty na to, aby dokázal vysílat neobvyklé teplotní stopy a mohl tak chytré kamery mást i v noci. Pokud máte na sobě čínský oblek neviditelnosti, klesá schopnost zařízení vás detekovat jako chodce o 57%, v budoucnu by se číslo mohlo ještě zvýšit.

Tým do budoucna také zaměří na krytí různých objektů jako třeba aut. A zkoumají dokonce možnosti, jak obelhat sledovací zařízení využívající satelity či letadla. Už nyní je však možné aplikovat vzor na armádní uniformy, aby vojáky nemohly identifikovat například drony.

Profesor Wang Čeng naznačil, že v současných technologiích s umělou inteligencí a rozpoznávacími systémy jsou pořád mezery. Výzkumníci by mohli jejich algoritmy použít i k vylepšení těchto modelů. Kamerové systémy by se tak díky tomuto objevu mohly také vylepšit.

Tak co? Chtěli byste si takový plášť zkusit?

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama