in

Závislost na TEMU, AliExpresu nebo Wishi aneb opravdu odtamtud potřebujeme všechno?

pixabay.com
Reklama

Čínská internetová tržiště jako Wish nebo AliExpres jsou tady již nějakou dobu. Můžete si na nich často koupit věci, které byste u nás sehnali mnohokrát dráž. Najdete tam opravdu všechno. Nově se k těmto dvěma velikánům přidalo i TEMU. Jeho motto zní: Nakupujte jako miliardář. Aplikace je celkem uživatelsky přístupná, ceny minimální. Mnoho lidí se díky tomu stalo na TEMU doslova závislým. Patříte mezi ně?

Kdo by to neznal. Potřebuju jednu věc. Sháním ji po internetových e-shopech, ale nikde není za lepší cenu. Pak mě napadne – zkusím se kouknout, jak to je v Číně. A zamířím na AliExpres, Wish nebo TEMU. Zvědavě si prohlížím co mi nabízí prohlížeč, TEMU – dostupné pouze v aplikaci. Tak si ji stáhnu a už jedu. Listuju nekonečným seznamem všeho možného.

Když tedy pomineme to, že TEMU shromažďuje vaše osobní údaje, které vůbec nepotřebuje, i tak je to celkem past. Po instalaci super aplikace, která nám hlásí – nakupujte jako miliardář, vás přímo vybízí k objednání. Pokud je to vaše první objednávka, máte jednu věc dokonce s úžasnou slevou až 95% oproti normální ceně.

pixabay.com

Pokud se přidáte na Facebooku do skupiny TEMU recenze, kde lidé sdílejí své zkušenosti s nákupy, může vás to někdy ochránit před unáhlenou koupí předmětu, který je k ničemu. Ale ne každý si hledá vše dopředu na recenzích. Přece to stojí pár korun, tak to objednám a uvidím.

Velice zajímavé je se občas začíst do diskuzí na zmiňované FB stránce s recenzemi. Například z dotazu: Kolik jste maximálně zaplatili za jednu objednávku? vyplynulo, že většinou jsou to celkem velké částky. Ne jedna odpověď zněla dva tisíce korun, tři tisíce

Spousta lidí také přiznala až závislost. Jakmile si začnete TEMU listovat, odkazuje vás to stále na další a další zboží, které sice vůbec nepotřebujete, ale za každou cenu ho musíte mít. Vždyť stojí pár korun. A všimli jste si, kolik času v této aplikaci ztratíte? Hledáte ještě lepší cenu, ještě více zboží, ještě potřebujete tohle a tamto.

pixabay.com

Pokud vám pak Zásilkovnou přijde nějaký šmejd, ani vás to tolik nemrzí, jelikož to bylo levné. A přesně na tohle prodejci spoléhají. Další otázka je, proč je to zboží tak levné? Kdo vyrobí tak levnou věc, že stojí opravdu pár desítek korun? Je to legální práce?

I přes množství problémů, které zákazníci s TEMU a jeho zbožím mají, stále tam nakupují. Ale než si něco objednáme, měli bychom se zamyslet, zda skutečně tuhle věc tak potřebujeme nebo ne. Pak nám doma leží hromady věcí, které jsou k ničemu a my máme zatím další plný košík v této úžasné aplikaci, kde seženete skoro všechno.

Inspirovali jsme se na seznam.cz, aplikace TEMU

Reklama