in

Lékaři varují: Přestaňte čůrat ve sprše, má to vážné následky!

pixabay.com
Reklama

Pokud jste zvyklí na rituál čůrání ve sprše, je na čase si to rozmyslet. Lékaři varují, že tato zdánlivě nevinná praxe může mít pro vaše zdraví nepříjemné důsledky.

Urogynekoložka Dr. Teresa Irwinová upozorňuje, že čůrání ve sprše vede k tomu, že váš močový měchýř vytváří spojitost mezi zvukem tekoucí vody a nutkáním čůrat. „Nedělejte to, protože každým otočení kohoutku váš močový měchýř dostane signál k vyprázdnění,“ vysvětluje. To může vést k problémům s močovými cestami a inkontinenci.

Podle doktorky Alicie Jeffrey-Thomasové může tato nešťastná asociace mezi zvukem vody a nutkáním čůrat vyústit ve vážné problémy s pánevním dnem. „Pokud si zvyknete čůrat ve sprše a pak se pokusíte vyprázdnit močový měchýř na toaletě, zatímco voda stále teče, vytváříte si asociaci, která může být škodlivá pro vaše pánevní dno,“ varuje doktorka Jeffrey-Thomas.

pixabay.com

Ale proč tohle děláme? Irwinová srovnává situaci s klasickým experimentem Ivana Pavlova, který ukázal, jak jsou mozkové reflexy ovlivněny opakovanými podněty. „Podobně jako Pavlovi psi spojili zvonek s jídlem a začali slinit, i my si spojujeme zvuk vody s čůráním,“ dodává.

Co tedy dělat, abyste předešli těmto problémům? Doporučení je jednoduché: vyčůrejte se před sprchou a pokuste se ignorovat nutkání čůrat, když jste pod proudem vody. Vaše pánevní zdraví vám poděkuje. Zkrátka, i když se to může zdát jako neškodný zvyk, čůrání ve sprše může mít dlouhodobé následky pro vaše zdraví. Je na čase přehodnotit své rituály a dát přednost péči o své zdraví.

Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com

Reklama