in

Čtyři děti přežily pád letadla! Jak zvládli 40 dní v pralese?

pixabay.com
Reklama

Je to zázrak. A obrovská dávka štěstí, odvahy a houževnatosti. A ještě milionu dalších věcí. Ale to zjistíte až na konci. Letadlo Cessna 206 se zřítilo 1. května. Dospělí při havárii zemřeli a jejich těla byla nalezena v letadle. Děti zůstaly nezvěstné. Dlouhé týdny. Záchranáři však stále věřili, že je najdou a nevzdali to. Jak se nakonec ukázalo, stálo to za to. Všechny čtyři děti žijí.

Lesly, Soleiny, Tien a Cristin. To jsou jména čtyř dětí, které samy přežily 40 dní v džungli. Všechny již přistály se svým otcem a rodinou na letišti v Bogotě. Přímo tam je čekaly sanitky kvůli podvýživě a dehydrataci. Ale co vše se odehrálo než došlo k tomuto okamžiku? Je to opravdu zázrak. Džungle a podmínky, které tam panují totiž nejsou jako z Mauglího. Skutečnost je mnohem děsivější.

Pro představu: prales v regionu Guaviare patří mezi ty méně osídlené a většinu pokrývá tropický deštný prales. V džungli prší 16 hodin denně. Kvůli hustému olistění až 45 metrů vysokých stromů a podrostu je v ní temno a viditelnost je omezená zhruba na 20 metrů. Hlasité zvuky pralesa navíc komplikují i komunikaci na krátkou vzdálenost.

pixabay.com

„Kromě možného zranění při pádu letadla a velmi omezených podmínek, které džungle nabízí, pokud jde o shánění potravy, je tu i nebezpečí spojené s šelmami, hady, pavouky, štíry, nestabilním a nebezpečným terénem,“ vyjmenovala rizika Sandra Vilardyová z kolumbijského ministerstva životního prostředí. Ve výčtu chybí i množství jedovatého hmyzu.

Tyto podmínky by 40 dní stěží přežil sám bez pomoci někdo z nás dospělých, natož malé děti. Věkově byly totiž 13, 9, 4 a nejmladší bylo 1 rok. Neskutečné. Je to nedotčený, hustý, nebezpečný prales. Jak přesně děti přežily zatím jasné není, ale určitě využily svou znalost lesa. Pocházejí totiž z původních národů Witoto. Starší děti byly zvyklé do lesa chodit a znaly jedovaté a jedlé rostliny.

pixabay.com

„Děti musely využít znalosti, které se naučily ve své komunitě, dávné vědění, aby přežily. Nikdy jsme nepochybovali o tom, že přežijí díky svým znalostem,“ dodal k tomu Moreno. K takovým znalostem je vedla jejich babička Fátima, která se vyzná v domorodé rezervaci Araracuara. I přesto ale děti trpěly dehydratací, nedostatkem potravy a trápily je štípance od bodavého hmyzu.

Záchranáři do lesa pravidelně shazovali nouzové balíčky – i díky nim mohli lépe přežít. V lese byly také stabilní vyšší teploty a to je mohlo uchránit před možným podchlazením. Díky dešti měly také vodu k pití, ale na druhou stranu byly neustále mokré. Jakákoliv rána na těle může zvýšit riziko infekce.

pixabay.com

Je zde ještě mnoho otázek, například jak děti přežily samotný pád letadla a jak se dostaly ven z vraku? Jako hrdinku popisují Kolumbijci hlavně třináctiletou Lesly, která převzala po nehodě starost o své sourozence. Do pátrací akce „Naděje“ se zapojilo celkem 200 lidí, včetně 120 vojáků i otce čtveřice.

Celkem záchranáři v džungli pěšky urazili při hledání více než 2500 kilometrů. Klíčovou roli sehráli v pátrání domorodí obyvatelé, kteří se do akce aktivně zapojili. Nakonec byly děti nalezeny v pátek 9. června asi jen pět kilometrů od místa leteckého neštěstí.

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama