in

Tak takhle to je! 12 běžných věcí, jejichž pravý účel málo kdo ví.

pixabay.com twitter.com
Reklama

Věci, které používáme každý den, se stávají tak obrovskou součástí našich denních rutin, že si jen zřídka kdy všimneme jejich nejjednodušších a skrytých funkcí. Podívejte se však pozorně a možná si všimnete, že vaše oblíbené položky byly navrženy tak, aby dokázaly dělat mnohem víc, než jste si mysleli. Například kartáče na straně eskalátoru nejsou pro leštění vašich boty, ale ve skutečnosti jsou zajímavým bezpečnostním prvkem. Tohle a mnohem více naleznete v našem dnešním článku.

1. Samolepky na ovoci

Samolepky na ovoci označují zemi a výrobce, ale jen málokdo ví, co znamenají ta čísla na samolepkách . Pokud obsahuje 4 číslice a první je 4, znamená to, že ovoce bylo postříkáno pesticidy. Pokud má 5 číslic a první 9, ovoce bylo vypěstováno ekologicky. Pokud má 5 číslic a první 8, ovoce bylo geneticky modifikováno.

facebook.com

2. Význam díry v koblize

Cukráři dnes mohou vyrábět lahodné pečivo jakéhokoli tvaru a velikosti. Ale v minulosti bylo obtížné zajistit rovnoměrné propečení okrajů a středu koblihu. Proto pekaři přišli s tímto tvarem, který nezpůsoboval žádné problémy.

imgur.com

3. Tečkovaný pruh na čelním skle auta

Je to v podstatě zapečená keramická barva a má několik funkcí. Za prvé chrání uretanový tmel, který drží sklo na místě, před ultrafialovými paprsky. Zadruhé zakrývá nečistoty, které se shromažďují podél okrajů skla. A pokud jde o tečky, poskytují vizuálně příjemný přechod z černého pásu na průhledné sklo. Rovněž vytvářejí rovnoměrnější rozložení teploty během výroby čelních skel.

supercarscorner.com

4. Sluneční brýle

Zdálo by se, že tento objekt má pouze jeden účel, který naznačuje jeho samotný název. Není to však tak jednoduché. Tmavé brýle byly vynalezeny i jako prostředek ochrany očí před oslnivým sněhem. Obzvláště se také rozšířili mezi soudci v Číně 12. století, kteří je nosili, aby zakryli své skutečné emoce před svědky.

pixabay.com

5. Okraje sešitu

Původně nebyly vytvořeny okraje proto, aby poskytovaly prostor pobouřeným poznámkám učitelů. Pravdou je, že knihy se v minulosti často staly oběťmi myší a potkanů, kteří rádi hlodali papír. Aby nedocházelo k tomu, že by hlodavci snědli spolu s papírem i část informací, lidé začali nechávat prázdná místa na okrajích, kde mohlo dojít k poškození.

twitter.com
Reklama

6. Důlky na golfových míčích

První golfové míčky byly naprosto hladké. Postupem času si však hráči golfu pokusy a různými omyly uvědomili, že míčky s nejlepšími vlastnostmi jsou ty staré, ošoupané a popraskané. Výrobci si této tendence všimli a začali vyrábět uměle “staré” golfové míčky.

twitter.com

7. Poloviční pásy vzadu na kabátech

Tento malý kousek látky nebo kůže je vidět na zádech mnoha kabátů a bund. Poloviční pásy se poprvé objevily na vojenských pláštích již před staletími. V té době byly kabáty nesmírně široké. V noci bylo tak možné rozepnout poloviční pásy a kabát použít jako přikrývku. Časy se změnily, ale poloviční pásy stále zůstávají.

pixabay.com

8. Otvory ve visacích zámcích

Visací zámky se často používají k zamykání dveří a venkovních bran, takže se kvůli dešti rychle zničí a přestanou fungovat. Když k tomu dojde, někteří si jednoduše koupí nový zámek. Jen málo lidí ale zná účel malého otvoru ve spodní části. Je vyroben pro nalévání motorového oleje dovnitř k promazání.

pixabay.com

9. Pruhy na konektorech

Určitě jste si všimli, že všechny konektory pro sluchátka mají na sobě 2 nebo 3 pruhy. Nejsou vyrobeny jen na ozdobu. Do obou sluchátek vedou z každého proužku dráty, a pokud by tam nebyly, slyšeli bychom zvuk přicházet pouze z jednoho ze sluchátek.

pixabay.com

10. Zubaté hrany mincí

Drážky na okrajích mincí se objevily na počátku 16. století. V té době lidé často odřezávali malé množství drahých kovů z mincí, aby je mohli prodat, a pak by poškozené mince předali v plné hodnotě. Aby se tomu zabránilo, byl zaveden speciální proces známý jako reeding. Spočívalo to v vyřezávání řady drážek na okrajích mincí, aby bylo snadné zjistit, zda došlo k neoprávněné manipulaci s mincí.

pixabay.com

11. Kůže kolem nehtů

Většina lidí se kůže kolem nehtů zbavuje, aby získali dokonalý vzhled rukou, ale přitom nedělají dobře. Tato malá oblast kůže slouží ve skutečnosti k ochraně nehtů před infekcí. Když je kůže odstraněna, váš nehet je ponechán odkrytý. To umožňuje proniknout bakteriím a plísním přímo do nehtových lůžek. Řezání kůžiček se může zdát jako způsob, jak získat bezchybnou manikúru, ale nijak to neprospívá vašim nehtům a může to být opravdu škodlivé.

pixabay.com

12. Symbol R

Pokud jste se divili, proč je u některých ochranných známek R v kruhu, odpověď je docela jednoduchá. Znamená to, že značka je oficiálně registrována na Úřadu pro patenty a ochranné známky. Tato registrace v zásadě dává majiteli ochranné známky nejen právo používat ® na svých produktech, ale také žalovat kohokoli, kdo se pokusí kopírovat jeho značku.

wikipedia.org

13. Zalamovací nože se skrytou funkcí

Odlamování čepele z tohoto typu nože se může zdát nebezpečné. Málo kdo však ví, že nože přímo z výroby obsahují věcičku, kterou se má čepel odlamovat. Nachází se vždy na konci nože, ze kterého se dá vysadit a následně použít k odlomení tupé části břitvy.

pixabay.com

Opět nevycházíme z úžasu. Nevěděli jsme, že se dříve lidé snažili odřezávat z mincí jejich okraje a ani, že zalamovací nože mají na sobě bezpečný odlamovač čepele. A co vy? Co pro vás bylo dnes velkým překvapením?

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama