in

Pozor na vaše záda! Pár tipů, jak správně nosit tašky.

brightside.me
Reklama

Trh s kabelkami se každý rok pohybuje kolem 47 miliard dolarů. Přepravky, batůžky a brašny jsou jedny z nejoblíbenějších typů zavazadel a každý máme alespoň jeden typ doma. Avšak jejich nesprávné nošení může vést k vážným zdravotním problémům. 54,5% dospělých uvádí, že trpí bolestmi zad nebo jinými souvisejícími problémy, a způsob, jakým nosíme tašky, může tento problém výrazně zhoršit. Dnes se proto podíváme, jak je správně nosit.

1. Malá kabelka

Malá kabelka na rukojeť je obvykle vyrobena z odolných materiálů a obvykle se nosí na předloktí. To znamená, že při dlouhodobém nošení může vyvíjet tlak na krk a ramena. Pro zmírnění bolesti krku a ramen lze tašku pravidelně nosit pod podpaží.

brightside.me

2. Taška přes rameno

Ačkoli byla tato taška navržena k nošení přes tělo, většina lidí ji nosí jen na jednom rameni. A protože má tato taška obvykle delší popruh, pohupuje se příliš nízko. Tato situace může vést k bolesti horní části zad a krku. Noste ji co nejvýše a přes celé tělo tak, jak byla původně navržena.

brightside.me

3. Velká brašna

Brašny se často používají k nošení sportovního oblečení a vybavení nebo jako cestovní víkendová zavazadla. Díky tomu je tento typ zavazadel extrémně těžký a nebezpečný pro vaši páteř. Naštěstí pro nás je většina brašen vybavena i dlouhým popruhem a jeho používání je nezbytné – avšak je důležité nenosit jej na jednom rameni. Když to budete dělat, můžete si tak vytáhnout páteř do boku, protože budete sedět celou váhu na jedné straně těla. V ideálním případě by bylo lepší zvolit brašnu s kolečky. Pokud už ale musíte brašnu využít, noste ji přes tělo a často měňte ramena, na které visí.

brightside.me

4. Batoh

Batoh je nejlepší typ brašny, který lze používat, abyste předešli bolestem zad, avšak musíte jej nosit správně a vybrat si ten pravý. Výběr batohu s příliš tenkými popruhy, nošení na jednom ramenem nebo příliš nízké zavěšení může vést ke zraněním a dlouhodobým problémům se zády. Nejlepší jsou pro lepší rozložení hmotnosti batohy se širšími popruhy. Nezapomeňte je vždy nosit na obou ramenech a umístit je co nejvyšší a co nejblíže k zádům.

brightside.me

5. Malá brašna

Brašničky se staly populární jako způsob, jak nosit svůj laptop a pracovní materiály módním způsobem. Ale díky všem těmto věcem může být tato taška těžší než kdy jindy. Díky tomu může její přenášení za rukojeť namáhat ruku, krk a záda. Vyberte si brašničky, které jsou dodávány s popruhem. S ním můžete nosit tašku přes tělo, aby se váha rozložila rovnoměrněji.

brightside.me
Reklama

6. Psaníčko

Vzhledem k tomu, že psaníčko je malé a může nést jen několik předmětů, je tento typ tašky ideální pro lidi, kteří trpí bolestmi zad. Jeho nošení v rukou by však mohlo rameno přinutit sestoupit dolů. Uvolněte ruce a noste psaníčko pod podpaží. Abyste zabránili nárůstu napětí v jednom rameni, občas měňte strany.

brightside.me

7. Nákupní taška

Čím větší je taška, tím horší to je pro vaše zdraví. Její tíha a skutečnost, že ji můžete nosit pouze na jedné straně, může způsobit nerovnováhu a něco, čemu se říká syndrom spadlého ramene. K tomu dochází po dlouhodobém vystavení hmotnosti vašeho ramene a skončí níže než ostatní. Jako řešení je nejlepší bojovat s nutkáním naplnit svůj nákupní košík naplno. Lehký vak a výměna boků vám může pomoci vyhnout se namáhaným svalům a nervům.

brightside.me

8. Ledvinka

Ledvinka je trendem z 90. let, který se nedávno vrátil. Avšak ne každý ví, jak se dříve nosila. Někdo ji nosí pouhým držením v ruce, což může zvýšit napětí v lokti, zápěstí a ruce. Může také změnit způsob chůze. Tento typ brašny můžete nosit blíže k tělu a to kolem boků, takže můžete uvolnit paže, ramena a ruce od jakéhokoli napětí.

brightside.me

9. Taška na řetízek

Ačkoli tašky s řetízkem by mohly vašemu vzhledu přinést módní nádech, není to to nejlepší pro vaše tělo. Kovový materiál může být pro vaše ramena docela bolestivý. Chcete-li zmírnit bolesti ramen, zkuste je nosit přes tělo a občas vyměnit strany.

brightside.me

Tak to vidíte. Naši rodiče měli přeci jen pravdu, když nám říkali, ať ten batoh nosíme pořádně. A jak jste mohli zjistit, tak peklo dokáží dělat i takové tašky, do kterých bychom to ani neřekli. Tak snad už je budete ode dneška nosit správně.

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama