in

Nákaza svrabem se dál šíří Českem. Proč čísla tak narůstají?

pixabay.com
Reklama

Počet případů nakažení člověka svrabem v Česku od začátku roku skokově roste. Teprve za první dva měsíce jich přibylo oproti loňskému stejnému období skoro dvojnásobně. Zřejmě se ale nejedná o žádnou pohromu a podle epidemioložky Kateřiny Fabiánové jsou tyto neobvyklé nárůsty známy také z historie. Data jsou však neúprosná a čísla mluví jasně. Jak se můžeme chránit?

Svrab je infekční parazitární kožní onemocnění způsobené samičkou zákožky svrabové. Nemoc se projevuje svěděním a vznikem oděrek, pupínků a skvrn na kůži. Nejčastěji se přenáší v kolektivech. Svrab se vyznačuje především svěděním a vznikem vyrážky na kůži. Svědění je nejúpornější v noci, kdy jsou zákožky nejaktivnější.

Samička si v rohové vrstvě epidermis vrtá chodbičky, obvykle v místech, kde je pokožka velmi jemná. Ve slepých koncích chodbiček klade 40 až 50 vajíček, z nichž se později líhnou larvy. Představa, že tohle děje přímo na vaší kůži je děsivá. Sice má mnoho lidí tuto nemoc spojenou se špatnou hygienou ale není to pravidlem. Nakazit se může kdokoli kdo je v delším kontaktu s nemocným. Krátkým kontaktem, jako je například podání ruky, se nemoc nepřenáší.

„Řekla bych, že už to dlouhou dobu není onemocnění, které by bylo nějak sociálně vyhraněné, obzvlášť v Česku. Když se podívám do statistik, tak nejde pouze o lidi, kteří by žili v ubytovnách a na ulici, ale jsou to i mladí lidé a děti,“ říká Fabiánová. Od začátku ledna pak hygienici evidují celkem 2867 případů nákazy svrabem. Pro srovnání: za celý loňský rok jich bylo v Česku 5276.

pixabay.com

I když onemocnění může postihnout každého, nejvíce jsou to děti ve věku od pěti až do čtrnácti let a mladistvými mezi patnácti až čtyřiadvaceti lety. „Jsou to mladí dospělí, kteří spolu sdílejí nejen lůžko, ale druží se spolu třeba i v rámci volnočasových nebo sportovních aktivit,“ vysvětluje Fabiánová příčiny rozšíření svrabu mezi teenagery.

Nejzákladnější prevencí nákazy je asi jako u velké spousty nemocí mytí rukou. Ne nadarmo nás to učí už od útlého věku. Ne pro všechny je to však samozřejmost. Dále bychom neměli sdílet své ložní povlečení ani oblečení. A také třeba v MHD nesedět na sedadle s odhalenými stehny.

Na přenos z jednoho člověka na dalšího stačí pouze jedna samička. Ta pak naklade vajíčka a už máme problém. Začínat to může jako jeden svědící pupínek, který připomíná ekzém. Ten se ale šíří a nesnesitelně svědí. Svědění se projevuje nejvíce na místech, kde je tenká kůže vhodná pro zavrtání zákožky – zápěstí, meziprstí, genitálie, okolí prsních bradavek nebo oblast pupku. Rozhodně se tedy vyplatí prevenci nepodcenit a při nákaze včas řešit.

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama