in

Klimatické změny mají vliv na mozek! V čem se skrývá nebezpečí?

pixabay.com
Reklama

Klimatická změna přináší nejen environmentální, ale i zdravotní hrozby. Nová studie upozorňuje na skutečnost, že klimatické změny mohou vážně ovlivnit lidský mozek a přinést řadu neurologických onemocnění.

Naše těla a mozky nejsou imunní vůči změnám teploty a vlhkosti. Evoluce člověka probíhala v optimálních podmínkách s teplotami mezi 20 až 26 °C a vlhkostí 20 až 80 %. Avšak nynější klimatické změny narušují tyto ideální podmínky a vedou k nárůstu různých mozkových onemocnění.

Jak zdůrazňuje vědecký portál ScienceAlert, zvýšené teploty a vlhkost mohou zhoršovat onemocnění jako jsou schizofrenie, Alzheimerova choroba, migrény, mrtvice, meningitida, epilepsie, Parkinsonova choroba a roztroušená skleróza. Vlny veder mohou způsobit dehydrataci a zvýšit viskozitu krve, což zvyšuje riziko mrtvice. Zároveň vysoké teploty poškozují nervová spojení v mozku, což může vést k závažným neurologickým problémům.

pixabay.com

Městské oblasti, kde je teplota vyšší a zeleň méně dostupná, jsou zvláště zranitelné. Nedostatek přírodního chlazení může zhoršit dopady vysokých teplot na duševní zdraví. Očekává se, že počet lidí trpících epilepsií vzroste ze současných 60 milionů na 150 milionů do roku 2050, částečně kvůli změnám klimatu a stárnutí populace.

Klimatická změna má dalekosáhlé dopady na mnoho oblastí lidského života. Překonávání teplotních rekordů a zvyšování úrovní škodlivých emisí zhoršují situaci. Rok 2023 přinesl extrémní klimatické jevy, jako jsou rozsáhlé lesní požáry v Kanadě, extrémní sucha v Africe a na Středním východě, a bezprecedentní letní vedra v Evropě, USA a Číně. Teploty v těchto oblastech překonaly hranici 1,5 stupně Celsia, což vede k ještě výraznějším klimatickým dopadům.

Změna klimatu představuje vážnou hrozbu nejen pro životní prostředí, ale i pro lidské zdraví, zejména neurologické. Je nezbytné, aby se lidstvo zaměřilo na snížení emisí a adaptaci na nové klimatické podmínky, aby minimalizovalo negativní dopady na zdraví a zlepšilo kvalitu života budoucích generací. Každá akce, kterou podnikneme dnes, může mít významný vliv na naše zdraví a přežití v budoucnosti.

Tématem jsme se inspirovali na quickbreaknews.com

Reklama