in

Nová fobie odemčena? Nomofobií trpí čím dál tím více lidí!

pixabay.com
Reklama

Jak to již v dnešní uspěchané době bývá, není se čemu divit, že lidstvo trpí čím dál tím častěji různými duševními poruchami, nemocemi či fobiemi. Pracujeme spoustu hodin, vracíme se domů pozdě, výplata není nic extra a nezbývá nám téměř žádný čas na sebe a své koníčky. To nejsou zrovna ty nejlepší podmínky pro spokojený život. Nemluvě o všudypřítomných reklamách, ať už se chce člověk podívat jen na film v televizi nebo brouzdá na telefonu po sociálních sítích. Jenže jak se zdá, dokonce i ten telefon je problém…

Pokud jste z našeho nadpisu a mírně depresivního úvodu pochopili, dnes bude řeč o nové fobii, která se týká našich chytrých telefonů. Jak se totiž zdá, nejenom že se skrze ně snažíme hledat jakýsi pocit štěstí a stáváme se na nich závislí, ale tento pocit jde právě ruku v ruce s Nomofobií.

pixabay.com

I když se to nezdá, Nomofobie ovlivňuje život téměř každého z nás, aniž bychom si to uvědomovali. Ve skutečnosti se jedná až o 66% světové populace, jež známky nomofobie vykazuje. A jak přesně vlastně tento nový sociální neduh poznáme?

Jedná se o psychologický stav, který byl některými doktory popsán jako porucha až skutečná závislost. Nejedná se však o závislost v tom slova smyslu, jakou si ji například ve spojení s alkoholem či cigaretami vybavíme. Mluvíme tu o závislosti, která hraničí se strachem. Strachem být bez svého smartphonu.

Jestli se Nomofobie týká i vás, poznáte podle jednoduchých 5 vodítek:

  1. Bez telefonu nevyjdete z domu.
  2. Cítíte úzkost, když se váš telefon vybíjí.
  3. Jste protivní, když nemáte přístup ke svému telefonu.
  4. Používáte svůj telefon ke kontrole práce, i když jste na dovolené.
  5. Díváte se na svůj telefon i v případech, kdy riskujete svůj život nebo životy druhých.

Upřímně, myslíme si, že většina z nás se najde ve více než jen jednom z těchto bobů. Máme pro vás ale i dobrou zprávu! Z Nomofobie existuje cesta ven, pokud tedy patříte mezi disciplinované a odhodlané jedince se silnou vůlí. Nejedná se totiž o žádné zázračné mávnutí kouzelného proutku. Musíte si uvědomit, že telefon je jen nástrojem pro komunikaci a práci, nikoli ovladačem vašeho osobního života.

Tématem jsem se inspirovali na ladbible.com

Reklama