in

Permafrost TAJE! Došlo ke vzkříšení „ZOMBIE VIRU“?

pixabay.com
Reklama

Jak všichni víme, na naší planetě dochází ke globálnímu oteplování, které sebou nese spoustu problémů, na jejich vyřešení je lidstvo víceméně krátké. Můžeme se leda jen začít chovat tak, abychom celý proces tolik neurychlovali, protože zcela zastavit jej nedokážeme. Co doufejme ale dokážeme zastavit, jsou nepříjemnosti spojené s táním permafrostu…

Kdybyste náhodou nevěděli, co permafrost je, tak se jedná o zamrzlou půdu, která drží svoji teplotu pod 0°C a to po delší dobu než 2 roky. Takové oblasti nalezneme třeba na Arktidě nebo Sibiři, o které bude dnes řeč. Právě zde se totiž vědci obávají, zda nedojde k rozšíření tzv. Zombie viru.

Po prostudování živých kultur 48.500 let starého Pandoraviru yedoma, též známého jako „zombie vir“, kterého našli Francouzští vědci pod zamrzlým jezerem v Rusku, zjistili, že je potenciálně infekční a může ohrožovat nejen lidské zdraví.

Nejhorší na tom také je, že se před jeho „probuzením“ nemáme jak bránit. Při tání permafrostu totiž dochází k uvolňování různých baterií, které doslova desítky tisíc let spaly v ledu, a my tak úplně nevíme, jak se proto nim bránit.

I když vědci tvrdí, že na většinu z nich by měly stačit antibiotika, které lidstvo již normálně používá, v případě téměř 50.000 let starého „Zombie viru“ to je jiné a mohlo by se v budoucnu jednat o velký problém.

A co říkáte vy na tuto problematiku? Máte strach z dalšího viru?

Tématem jsme se inspirovali na captain-planet.net a denik.cz

Reklama