in

Top 10 českých vánočních zvyků!

.com .com
Reklama

Tak jsme se konečně dočkali. Po roce jsou tady zase Vánoce. Svátky, které mají ztělesňovat klid a mír, i když je to občas dost hektické. V České republice je drtivá většina lidí slaví, ačkoliv někteří je úplně nemusí, ať už je to kvůli nabírání váhy, vysokým útratám peněz nebo z jiných důvodů. K Vánocům se samozřejmě váže mnoho zvyků, některé jsou společné pro několik zemí, jiné se mohou lišit. Pojďme se nyní podívat na desítku těch asi nejběžnějších českých vánočních zvyků a tradic!

1. Vánoční stromek

Tento zvyk asi netřeba představovat. Ať už živý či umělý, většina lidí zdobí stromek pár dní před Vánoci a odstrojuje ho po Novém roce. Běžnými ozdobami jsou baňky, světelné řetězy, třpytivé řetězy a čokoládové cukrovinky, někteří lidé však volí i méně tradiční ozdoby, jako například sušené ovoce. Na Štědrý večer po večeři se u stromku všichni sejdou, aby si rozdali a rozbalili dárky, které dostali od ostatních.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Nele DT (@ndtindebergen)

2. Jmelí

Větvička jmelí se většinou zavěšuje na takovém místě, aby se pod ní dalo projít či se pod ní políbit. to má přinést štěstí a lásku po celý následující rok.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kontík Libuš (@kontiklibus)

3. Betlém

Betlémská scéna se dá vyrobit na tisíce způsobů, základem je však Pana Marie a Josef, kteří stojí u kolébky s novorozeným Ježíškem. Dále se přidávají například pastýři, ovečky, Tři Králové, betlémská hvězda a další. Velikost může být od několika centimetrů až po několik metrů a takové betlémy v životní velikosti většinou stojí na náměstí či u kostelu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Toulavé Šlápoty (@toulaveslapoty)

4. Štědrovečerní večeře

Tradiční večeře počíná na Štědrý den po setmění s východem prvních hvězd. Skládá se z kapra a bramborového salátu, ti, co nemají rádi kapra pak většinou volí kuřecí či vepřový řízek, nebo jiný druh ryby. Dále se chystá nebo může nachystat rybí polévka, víno na přípitek, cukroví atd. Během večeře by niko neměl vstát od stolu a prostírat by se mělo pro jednoho člověka navíc, pro nečekaného hosta.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený NORSKÉ VITAMÍNY (@naturamed.cz)

5. Cukroví

Mezi naše tradiční kousky patří perníčky, vanilkové rohlíčky a linecké, dále jsou populární včelí úlky, laskonky, plněné trubičky a mnoho dalších druhů. Někteří mají i své vlastní druhy, které vymysleli.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený NORSKÉ VITAMÍNY (@naturamed.cz)

Reklama

6. Vánočka

Další pokrm, který je spojen s Vánoci už jenom podle svého názvu. Vánočka se jí buď samotná nebo potřená máslem, ale fantazii se meze nekladou a lze jí poklást i slanými ingrediencemi. Všichni se však asi ale shodneme na tom, že na sladko je lepší. Velikonoční obdobou vánočky je mazanec, jehož těsto má stejné nebo velice podobné složení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @peceniproradost

7. Rozkrojení jablka

Jablko se většinou krájí během večeře nebo bezprostředně po ní. Je to jednoduché, pokud po rozkrojení uvidíte uprostřed z jadérek hvězdičku, znamená to štěstí v příštím roce, křížek znamená smrt. Pokud si však nejste jistí, dáme vám malou radu – krájejte jablko podélně a měli byste tam vždy mít hvězdu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Chalupa Majolenka 🏡 (@chalupamajolenka)

8. Lití olova

Roztavené olovo se lije do nádoby se studenou vodou a vzniklý odlitek pak předpoví budoucnost. K tomuto zvyku se dají zakoupit sady včetně podrobného návodu a přesného popisů, co jednotlivé tvary znamenají.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Antonie Kazická (@antonie.kazicka)

9. Pouštění lodiček

Vánoční lodičky se skládají ze skořápky ořechu, v nichž je malá svíčka. Pouští se opět v nádobě s vodou a každý člen rodiny má svojí. Pokud loďka zůstane po celou dobu až do vyhoření svíčky plavat, bude dotyčný po celý následující rok šťastný. Pokud se potopí a svíčka zhasne, znamená smůlu či smrt. Pokud zůstanou lodičky u sebe, tak budou členové rodiny v příštím roce držet při sobě a pokud se nějaká vzdálí, tak dotyčný člen odejde do světa.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Barbora Lásková (@decorbybara)

10. Půlnoční mše

Půlnoční mší v kostele vrcholí Štědrý den. Koná se v předvečer prvního svátku vánočního, tedy narození Krista, který je 25. prosince.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Pavla Růžičková (@pavla.ruzicka)

 

Který z těchto zvyků máte nejraději? Většina z vás nejspíš odpoví, že dárky, konkrétně dostávání dárků. Všechny tradice však mají určitou symboliku a i když někomu mohou připadat jako klišé, mají svůj význam a nedrží se jen tak. Dalšími zvyky, které jsme nezmínili je například celodenní půst, házení střevícem či klepání na kurník, ve spoustě rodin jsou však i různé “lokální” zvyky, které drží ta daná rodina. Máte nějaké takové i u vás doma?

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama