in

Písně umělé inteligence zní jako skutečné! Kdy se však ze zábavy stane problém?

youtube.com
Reklama

Dámy a pánové, zajisté jste si v poslední době všimli, že se pojem AI, umělá inteligence, objevuje čím dál tím častěji. A není se čemu divit, protože při jejím programování a testování celkově přicházíme k čím dál tím lepším výsledkům. Co je však ale dobré a co už je příliš? Na to se podíváme dnes. 

Není tomu tak dávno, co se před pár týdny začalo YouTube zaplňovat vtipnými písničkami, které stvořila právě umělá inteligence. Celá pointa tohoto vtipu je, že dáte umělé inteligenci přístup k videím dané osoby, kterou chcete slyšet zpívat a zadáte onu skladnu. Se zbytkem si program poradí.

Z videí získá AI dostatečnou slovní zásobu k tomu, aby vytvořila v podstatě cokoli, což se zalíbilo například fanouškům českého influencera a streamera Fattypillowa. Ti se toho totiž opravdu nebojí a nechali tak Fattyho zazpívat například píseň “Být stále mlád” od Karla Gotta, “Prodavač” od Michala Tučného a nebo dokonce nechali Fattyho píseň “Výpečky” nazpívat kontroverzní českou influencerku Sugar Denny. Však si ji můžete výše poslechnout sami.

Objevují se však i jiné klenoty. Například píseň “Selfmade” od Marcuse X v podání námi všem dobře známého českého politika Andreje Babiše. Avšak pozadu nezůstali ani lidé, kteří mají rádi poněkud černý humor. Není se proto čemu divit, že nyní máme možnost slyšet téměř jakoukoli píseň v podání například samotného Adolfa Hitlera.

Bezesporu se jedná o velmi kreativní způsob zábavy, u kterého se nasměje každý z nás. Navíc, čím zajímavější kombinace, tím lépem. Avšak, když se nad tím člověk zamyslí, je to vážně jen neškodná zábava?

Představte si, že jste natolik známá osobnost, že jsou s vámi k dispozici stovky či dokonce tisíce videí. Dovolíme si tvrdit, že díky tomu získá umělá inteligence tak širokou slovní zásobu, že dokáže vytvořit téměř jakékoli video a tím není myšlená jen nějaká vtipná či potupná písnička. Bavíme se tu například o nepravdivém prohlášení prezidenta, který by se hlásil k rasismu nebo doznání papeže, že je gay. A nejhorší na tom všem bude, že to bude znít natolik autenticky, že si nikdo nebude jistý, zda je to pravda nebo jen výplod umělé inteligence.

I když jsme z jedné strany za AI rádi a bereme to jako opravdu velký pokrok pro lidstvo, z té druhé strany máme vážné obavy. Stačí jen, aby se to dostalo do špatných rukou, stejně jako možnost vygenerovat si téměř jakoukoli fotografii – kdekoli, s kýmkoli a v jakoli šílenou. No není to děsivé?

A co si o umělé inteligenci a možnostech, které nám nabízí, myslíte vy?

Reklama