in

Nehoda kolotoče v havířově. Dalo se jí předejít?

pixabay.com
Reklama

Noční můra všech lidí a nejen rodičů, kteří pustí své dítě za zábavou na kolotoč, se dne 3. září stala skutečností. Na Havířovských slavnostech se v sobotu odpoledne stala vážná nehoda extrémnější verze řetízkového kolotoče tzv. rotating tower. Zranilo se 17 lidí včetně dětí. Je jasné, že problémy s touto atrakcí byly již předchozí den, kdy byl přerušen jeho provoz a lidé se s obsluhou dohadovali o vrácení peněz. Dalo se tak správným úsudkem nehodě zabránit?

Zranilo se celkem 17 osob, z toho sedm dětí ve věku od sedmi do dvanácti let. Dva lidé utrpěli těžká zranění, ale již jsou stabilizovaní. „Kolotoč, který se naplno točil, dosedl do své základní pozice, kde už se točit neměl. V plné rychlosti začal nabourávat do okolních pokladen a budek,“ popsal očitý svědek.

Jak to skutečně bylo s možnou poruchou atrakce již den před neštěstím, teď zjišťují kriminalisté. Policejní mluvčí René Černohorský také žádá případné svědky, kteří zaznamenali problémy s atrakcí, aby se přihlásili se svým svědectvím a pomohli tak objasnit možnou příčinu nehody. Zatím se ví to, že provozovatelem kolotoče je 53letý muž z Prostějovska.

Kolotoč funguje tak, že jeho konstrukce se sedačkami vyjede po středovém sloupu nahoru do výšky zhruba patnácti metrů a přitom rotuje. Když klesá dolů, rotace skončí. Z nějakého důvodu se to však tentokrát nestalo, a lidé se proto zranili ve chvíli, kdy byla atrakce u země a i přesto se točila. Naráželi tak do všeho co bylo kolem nich, někteří ze sedaček i vyletěli. Lidé kolem byli vyděšení, přesto se seběhli pomoci. Nejvíc byly podle svědků zraněné malé děti, u dospělých byly méně vážná zranění.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Toho se měla dopustit doposud neznámá osoba tím, že svým možným nedbalostním jednáním zapříčinila zranění několika osob v rámci probíhajících Havířovských slavností.

Vyšetřování pokračuje, může trvat týdny až měsíce. Havířovské slavnosti byly předčasně ukončeny, někteří umělci proto již nevystoupili. Kdo nakonec ponese zodpovědnost a zda se nehodě dalo zabránit se snad časem také dozvíme.

Čerpali jsme z karvinsky.denik.cz

Reklama