in

Máte problém s usínáním? Těchto 8 potravin vám pomůže ke kvalitnějšímu spánku!

pixabay.com
Reklama

Kvalitní spánek je pro mnoho lidí v dnešní době spíše vzácnost, především pokud nad něčím přemýšlíme, jsme ve stresu atd., tak nejenom že to náš spánek zkracuje, ale taktéž to může mít vliv na jeho kvalitu. Usnout vám mohou pomoct tabletky na spaní, ty jsou však z dlouhodobého hlediska spíše škodlivé, a proto pokud máte se spánkem problémy častěji, raději se jim vyhněte. Pomoct ke kvalitnějšímu spánku vám mohou i obyčejné potraviny a nápoje a pokud si tyto dáte k večeři, nebo některé můžete v menším množstvím i přímo před spaním, rozhodně neuděláte chybu!

1. Losos

Rybí maso a losos obzvlášť je bohatý na omega 3 mastné kyseliny a vitamin D. Důvodem je to, že tyto 2 suroviny pomáhají produkovat více serotoninu, u kterého bylo prokázáno, že podporuje kvalitnější spánek.

pixabay.com

2. Mandle a vlašské ořechy

Mandle jsou bohaté na látku zvanou melatonin . Jsou také bohaté na  hořčík a vápník , 2 minerály, které pomáhají uvolnit vaše svaly. Především hořčík snižuje úzkost a bolest.

Vlašské ořechy mají velmi podobné vlastnosti a obsahují také trypofam, aminokyselinu navozující spánek.

pixabay.com

3. Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj obsahuje vysoké dávky  flavonů a apigeninu . Na jedné straně flavony snižují zánět, což vyvolává spánek bez stresu. Na druhou stranu je apigenin skvělým antioxidantem, který má schopnost navodit ospalost a snižovat účinky nespavosti.

pixabay.com

4. Kiwi

Ve  studii, která proběhla v roce 2011, jedlo 24 účastníků 2 kiwi jednu hodinu před spánkem po dobu 4 týdnů. Na konci tohoto období si všichni účastníci všimli zlepšených spánkových vzorců. Poznamenali, že spí lépe, rychleji usínají a uprostřed noci se neprobouzejí. Předpokládá se, že vysoká hladina serotoninu v  kiwi je hlavním důvodem, proč mohou být tak prospěšné, pokud jde o nespavost.

pixabay.com

5. Bílá rýže

Díky vysoké rychlosti glykemie bylo zjištěno, že rýže podporuje kvalitní spánek. Ze studie, do které se zapojilo 1848 lidí, byl vyvozen závěr, že ti, kteří jedli více rýže, měli mnohem lepší kvalitu spánku .

pixabay.com
Reklama

6. Třešně nebo šťáva z nich

Třešně jsou bohaté na vlákninu, antioxidanty, vitamíny a minerály. Díky všem těmto vlastnostem  studie navrhla, že mohou pomoci s nespavostí. Snižují zánět, zatímco zvyšují hladinu melatoninu.

pixabay.com

7. Bazalka indická

Bazalka indická je speciální druh bazalky. Jedná se o ověřenou bylinu ve snižování stresu, mnoho lidí potvrdilo, že pomohla ke zlepšení jejich spánku.

pixabay.com

8. Ovesné vločky

Ovesná kaše je považována ze jídlo spíše snídaňové, ale mohou také zlepšit kvalitu spánku. Jsou bohaté na trypofan a také vitamin B3, který pomáhá produkci serotoninu.

pixabay.com

Nyní už budete vědět, co dokáže zatočit s nespavostí a nekvalitním spánkem! Je to samozřejmě do jisté míry individuální, někomu mohou více pomoct ovesné vločky a někomu zase třešně, nejlepší bude, pokud vyzkoušíte všechna tato jídla a zjistíte, která z nich napomáhají vašemu spánku nejlépe.

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama