in ,

Přeci jen mají smysl! Top 10 zvířecích vlastností, které pouze vypadají jako evoluční chyby.

Zdroj : brightside.me
Reklama

V tomto úžasném světě žije tolik neuvěřitelných tvorů. Ale obvykle na ně zapomeneme a nenaučíme se o nich tak nic nového a upřímně, hodně nám to chybí! Často se ukazuje, že jeden podivný detail v jejich vzhledu je vlastně jejich super super schopnost a my si přitom mysleli, že to evolučně jen nevychytali.

1. Barva tygra

Každý ví, jak tygr vypadá, ale zpravidla se děti ptají sami sebe, proč tato zvířata mají tak zvláštní barvu srsti. Můžeme si myslet, že je činí spíše viditelnějšími, ale není tomu tak. Například, jelen vidí svět v modrých a zelených barvách, a přes jejich oči, barva tygrů je perfektní kamufláž.

Zdroj : brightside.me

2. Nos ptakopysků

Když se podíváme na ptakopyska, ptáme se sami sebe: „Jak se této bytosti podařilo přežít?“ Snadno! Díky svému zvláštnímu nosu se ptakopysk stává dobrým predátorem, který loví malá zvířata žijící ve vodě. Má velký smysl pro dotek a elektrovibrace a schopnost detekovat slabá elektrická pole. Jestliže rak posune dráp na mořském dně, může tento pohyb odhalit právě platypusův „radar“.

Zdroj : brightside.me

3. Mravenečník a jeho podivný postoj

Tato pozice je naléhavým bezpečnostním opatřením používaným v případech, kdy mravenečník čelí něčemu nebezpečnému. Jde o to, že jediné prostředky sebeobrany, které má jsou jeho dlouhé přední drápy. Nemají ani zuby! Tato pozice dovolí těmto zvířatům používat jejich drápy efektivně.

Zdroj : brightside.me

4. Krůtí a kuřecí hřebeny

I když jsme všichni zvyklí na tyto podivné masité výrůstky, ne mnoho lidí ví, jakou roli hrají. Ptáci nemají potní žlázy a nejsou schopni se potit, aby ochladili svá těla. Takže když se kuře nebo krůta zahřeje v horkém počasí, jeho krev prochází tímto hřebenem a tam se ochladí. A co víc, soudě podle barvy hřebene lze poznat, zda jsou samice připraveny k páření.

Zdroj : brightside.me

5. Zebří pruhy

Existuje několik teorií, které vysvětlují, proč tato zvířata mají pruhy. Podle jedné z nich svým zbarvením matou predátory a dle druhé tak kontrolují svoji tělesnou teplotu. Poslední studie předpokládá, že je to druh ochrany před hmyzem. Pro mouchy  je těžší přistát na zebře, protože nejsou schopné najít místo k sednutí ani zvolit vhodnou rychlost.

Zdroj : brightside.me

Reklama

6. Nos antilopy

Vzhledem ke svému zvláštnímu nosu nevypadají antilopy jako ostatní kopytníci, ale to je vlastně důvod, proč jsou stále naživu. Tento orgán účinně čistí vzduch a kontroluje jejich tělesnou teplotu. Pokud je zima, nos ohřívá vzduch, a pokud je horko, ochlazuje jej, takže antilopy se tak aklimatizují na změny klimatu opravdu rychle.

Zdroj : brightside.me

7. „Nešťastná“ slizká ryba

Blobfish , nebo-li u nás známá jako “nešťastná ryba” se stane nešťastnou pouze tehdy, když ji někdo vezme z jejího obvyklého prostředí. V hlubokých vodách vypadá úplně jinak a naprosto normálně. Mimo hluboké vody je jejich svalový stav špatný a tělo se podobá spíše želé, ale to je přesně to, co jim usnadňuje žít pod velkým tlakem.

Zdroj : brightside.me

8. Červené zadky u některých opic

Vypadá to provokativně a ve skutečnosti by to právě tak mělo vypadat. Tato funkce přitahuje pozornost. Hýždě paviánů mají mnoho krevních cév. Když je žena v teple, cévy bobtnají a dostávají jasně červenou barvu. V zelených lesích je tento signál opravdu patrný, takže samci neztrácejí čas: je to otázka přežití ve volné přírodě.

Zdroj : brightside.me

9. “Pila” na některých rybách

Tento orgán – doslova pila, pomáhá svému majiteli extrahovat měkkýše a orientovat se ve vodě. Stejně jako nos ptakopysků, i pila slouží jako jakýsi radar, který umožňuje tomuto stvoření pochopit, co se kolem něj děje.

Zdroj : brightside.me

10. Třetí oční víčko u zvířat

Pravděpodobně jste si všiml, že při probuzení se na vás kočka dívá přes bílou membránu, která po několika mrknutí zmizí. Lidské bytosti mají také třetí víčko, ale není dobře vyvinuté. Když lidé začali chodit po 2 nohách, přestali se ohýbat dolů k zemi a honit tak svou kořist. Třetí oční víčka fungují jako stěrače: očistí oční bulvu účinněji než oční víčka, která máme dnes.

Zdroj : brightside.me

Reklama