in

Muž měl noční můry ze svých prstů, nechal si je amputovat a je spokojený.

pixabay.com
Reklama

Existuje spousta zvláštních druhů nemocí a vzácných poruch. Jednou z nich je porucha vnímání integrity vlastního těla (BIID – Body Integrity Identity Disorder) a tou od dětství trpěl  dnes dvacetiletý muž z Kanady. Lidé s touto diagnózou mají tendenci zbavit se některé části svého těla. Muži byly nakonec amputovány prsty na rukou, se kterými se od malička nedokázal smířit.

Lidé s poruchou BIID mají často pocit, že k nim nějaká část jejich těla zkrátka nepatří. Často mají také tendence se nepohodlné části těla zbavit sami a pustí se pak do neodborných amputací s velkými komplikacemi. O případu mladého muže informovala doktorka Nadia Nadeauová z katedry psychiatrie na quebecké Lavalově univerzitě.

Mladík od dětství pociťoval nepříjemné a traumatizující pocity z toho, že k jeho tělu nepatří čtvrtý a pátý prst levé ruky. Kvůli tomu byl dost podrážděný a měl časté noční můry. V těch se objevovaly jeho prsty, které mu uhnívaly nebo hořely. Kromě toho cítil také fyzickou bolest.

pixabay.com

Kanaďan rovněž uvažoval o tom, že si prsty odstraní sám, ale bál se se svým problémem komukoli svěřit. Pracoval na pile, přesto se k tomuto kroku sám neodhodlal. Nakonec se rozhodl svěřit odborníkům. Vyšetření mozku proběhlo v pořádku a byly nasazeny neinvazivní léky.

Jelikož nic nepomáhalo, nakonec se psychiatři domluvili s ortopedy. Nejdříve vysadili silné léky a po půl roce přistoupili k operaci mladého muže. „Noční můry a emoční potíže okamžitě ustaly. Značně se snížily i projevy hněvu, muž začal konstruktivně hledět do budoucnosti a také se zlepšily jeho vztahy v rodině i v práci,“ napsala doktorka Nadeauová s tím, že mladík ztráty dvou prstů ani náznakem nezalitoval.

pixabay.com

„Nyní žije bez znepokojujících starostí s prsty a všechny jeho potíže související s BIID jsou vyřešeny. Amputace mu umožnila žít v souladu s identitou, jak ji sám vnímá,“ uzavřela doktorka Nadia Nadeauová.

Jednalo se o velice netradiční řešení problému, ale hlavní je, že je muž spokojenější. Není to sice tak drastický zásah jako třeba změna pohlaví, ale na druhou stranu je také nevratný.

Čerpali jsme z novinky.cz

Reklama