in

Nikotinové sáčky: jaký vliv mají na vaše tělo?

pixabay.com
Reklama

Vstupte do světa nikotinových sáčků, té tajemné švédské drogy, která se stala alternativou ke kouření. Ale jaké to má dopady na vaše tělo? Jakmile se ocitnete v tomto dobrodružství, účinky se projeví téměř okamžitě.

Pro ty, kteří se s nikotinovými sáčky teprve seznamují, jedná se o sáček suchého tabáku, který si umisťujete pod ret na dásně po dobu asi půl hodiny. Pochází z Švédska, kde je to tolerováno, avšak v jiných částech světa není užívání legální.

I přes zákazy se však popularita těchto sáčků zvyšuje. Jsou sice prezentovány jako zdravější alternativa k tradičnímu kouření, avšak pod tímto zdánlivě nevinným závojem skrývají řadu zdravotních rizik. Jakmile se sáček dostane do úst, začíná se dít cosi neuvěřitelného.

V prvních deseti minutách se nikotin z tabáku vstřebává přes sliznici do krevního oběhu. Tlak krve stoupá, srdce bouchá rychleji, a do mozku se začíná dostávat nikotin, což stimuluje produkci dopaminu – látky zodpovědné za pocit štěstí.

pixabay.com

Během třiceti minut dosahuje hladina nikotinu v krvi vrcholu, což spouští požadavek na další dávku. A když se přibližně dvě až tři hodiny po aplikaci poločas nikotinu v těle sníží o polovinu, touha po dalším sáčku se opět projeví.

Ale co se děje, když se váš organismus rozhodne zpracovat tento toxický nápoj? Po osmi až deseti hodinách začne vaše tělo odstraňovat nikotin ledvinami. Avšak u pravidelných uživatelů se nikotin hromadí a odstranění z těla může trvat mnohem déle.

I když odborníci přiznávají, že jsou nikotinové sáčky možná méně škodlivé než kouření cigaret, stále představují zdravotní rizika. Zvyšuje se riziko rakoviny pankreatu, srdečních chorob a cukrovky.

Takže, přátelé, i když se vám může zdát, že sáček je jen bezstarostnou procházkou bez kouře, vězte, že taktéž skrývají svá rizika. Možná je čas přehodnotit, jestli vážně potřebujete tuto “drogu”.

Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com

Reklama