in

Kateřina Ujfaluši: V Ulici teď Žofka zakouší sebepoškozování, co na to herečka?

instagram.com instagram.com
Reklama

Pokud byste to třeba nevěděli, ale příjmení Ujfaluši vám něco říká, je to skutečně tak. Kateřina je dcerou Tomáše Ujfaluši, bývalého fotbalového reprezentanta. Krom slavného příjmení si však cestu ke svému snu vyšlapává sama. Původně se chtěla stát zpěvačkou a proto odmala zpívala a hrála v různých muzikálech. V seriálu Ulice ji vídáme už dva a půl roku. Její postava Žofie si za tu dobu prošla různými proměnami. Aktuálně využili scénáristé právě ji, aby ukázali na téma sebepoškozování dětí a mladistvých. Jak se s tím herečka vyrovnává?

Ulice postupně ukazuje nejedno těžké a ožehavé téma se kterým se denně setkáváme. V minulosti jsme mohli sledovat různé dějové linky, které se věnovaly například šikaně, vydírání, podvádění, lsti, zákeřným nemocem, smrti, anorexii, domácímu násilí nebo třeba alkoholismu. Nyní přišli scénáristé se stále aktuálním ale taktéž zamlčovaným tématem a tím je sebepoškozování.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @ujfalusi_katerina

Kateřině toto téma paradoxně splnilo sen, jelikož si chtěla zahrát nějakou komplikovanější dějovou linku. Žofie v Ulici už nezvládá neustálý tlak a kontrolu matky, uchýlí se proto k zoufalému kroku – začne si ubližovat. Všechny scény, které ji matka tropí mají jediný důvod – nesnáší jejího otce a chce se s ním rozvést. Žofku neustále vyslýchá, kontroluje, posílá jí zprávy, volá jí, komanduje ji, křičí a ta už prostě ten tlak dál nesnese. Bohužel to tak bývá i v reálném životě. Často za sebepoškozování mohou právě rodiče, ale i cokoli jiného jako třeba nešťastná láska.

Sedmnáctiletá Kateřina si roli Žofie pochvaluje. V posledních několika dílech dostala spoustu příležitostí se předvést ve vyhrocených a nepříjemných situacích. „Před Ulicí jsem neměla takové herecké zkušenosti, takže mě to hodně baví. I když mi teď zoufalá šestnáctiletá gymnazistka docela dává zabrat, odstřihnout se od toho nepříjemného, co prožívá, mi jde.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @ujfalusi_katerina

Když se zrovna chystá na plac do nějaké hodně psychicky nepříjemné scény, často se snaží do ní co nejvíce vžít a proto je raději sama a soustředí se. „Kolikrát i zavřu oči a snažím se představit si, jak se musí cítit. Chci se do toho dostat a scénu co nejlépe zahrát, aby to vypadalo přirozeně a důvěryhodně.“

S problémem sebepoškozování se však prý osobně u svých vrstevníků nesetkala. „Já ne, ale bavila jsem se o tom s rodiči a svými blízkými. Skoro každý řekl, že někoho takového zná, nebo má kamaráda, kde se v rodině tohle dělo. To mě hodně překvapilo. Sebepoškozování se lehce utají, protože to ten člověk nedává najevo ani chováním,“ myslí si Kateřina.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @ujfalusi_katerina

Má se svou rolí něco společného? „Žofka je hodně přátelská, společenská, je ráda mezi lidmi, což já taky. Proto ji velmi zasáhne, že máma nedovolí scházet se s kamarádkami. Zpočátku patřila v partě k vůdčím typům. To jsem také, ať už v různých hrách, nebo v prosazování nějakých svých nápadů, myšlenek,“ svěřila se Kateřina Ujfaluši.

Jak to s Žofkou celé dopadne a zda se sebepoškozování odhalí zatím nevíme, ale těšíme se na další pokračování. Kateřina je skvělá herečka a věříme, že bude se svou rolí spokojena i nadále.

A co vy? Setkali jste se někdy v životě s někým, kdo si sám ubližoval?

Tématem jsme se inspirovali na super.cz

Reklama