in

Tohle v encyklopedii NENAJDETE! 10+ zajímavých FAKTŮ.

pexels.com pexels.com
Reklama

Každý den zpracováváme 74 GB informací, které se rovnají sledování 16 filmů. Někdy by se proto mohlo zdát, že už víme všechno. Je načase ale zničit tuto víru neuvěřitelnými fakty o našem životě a světě kolem nás. Jste připraveni?

1. Většina kostí je v našich rukou.

Máme celkem 206 kostí a čtvrtina z nich je v našich rukou. Konkrétně 54 kostí. Mimochodem, naše nohy mají jen o 2 kosti méně než naše ruce. Mají jich 52. Naše ruce i nohy tedy tvoří polovinu naší kostry.

wikimedia.org wikimedia.org

2. Datli si nezraní hlavu díky jazyku.

Datli všichni známe díky jejich specifickému způsobu hledání potravy, Nikdy je z toho nebolí hlava ani nejsou zranění. Proč? Je to způsobeno jejich jazykem, který obaluje jejich lebku. Slouží jako pružina, která zjemňuje údery a chrání mozek před otřesem.

wikimedia.org

3. Logo Adidas dříve patřilo jiné společnosti.

Známé 3 pruhy Adidas byly zakoupeny za zhruba 40.000 Kč od finské obuvnické společnosti v roce 1952. V průběhu let se logo značky několikrát změnilo, ale vždy obsahovalo 3 pruhy.

pixabay.com

4. Bouřkový mrak váží až několik milionů kilo.

Ukázalo se, že mraky stoupající nad námi hodně váží kvůli všem těm vodním kapičkám, které obsahují. Obyčejný mrak váží kolem 500 milionu kilogramů. Bouřkový mrak je ale mnohem větší a co se týče vody, kterou obsahuje, váží 1 miliardu kilo. Proč nespadnou? Vzduch pod nimi je drží.

pixabay.com

5. Vydry mají kapsy.

Mořské vydry mají pod předními tlapkami volnou kůži, která vytváří takzvanou kapsu, kde může zvíře ukládat potravu. Také tam vydry často schovávají kameny. Používají je jako nástroj k lámání slávek.

pixabay.com
Reklama

6. Žraloci jsou o miliony let starší než stromy.

Stromy se v moderní podobě objevily asi před 360 miliony let. Nálezy se žraločími šupinami naznačují, že existují již asi 420 milionů let. To znamená, že věkový rozdíl mezi stromy a žraloky může být až 60 milionů let.

pixabay.com

7. Děti nemají kolena.

Děti mají místo kolen kousky chrupavky. Pomáhá jim plazit se bez nepohodlí a snáze se přizpůsobit chůzi. Tato chrupavka se s věkem vyvíjí do kolenního kloubu a ve věku 12 let se zcela změní na kost.

wikimedia.org

8. Můry si pamatují, kdy byly housenky.

Vědci zjistili, že můry si mohou uchránit vzpomínky a zážitky, které měly, když byly housenkami. A ovlivňuje to dokonce i jejich dospělost. Některé části mozku se během transformace z housenky na můru nemění.

pexels.com pexels.com

9. Obří chobotnice se může protlačit velmi malým otvorem.

Chobotnice nemají kostru a většinu jejich těla tvoří měkká tkáň. To jim umožňuje měnit svůj tvar a prodlužovat se všemi možnými způsoby. Proto i 200 kg chobotnice nemá potíže s vmáčknutím se do otvoru, který je o velikosti 1/4  její velikosti těla.

pixabay.com

10. Saúdská Arábie nakupuje velbloudy a písek z Austrálie.

Může se to zdát divné, protože Saúdská Arábie má spoustu písku i velbloudů. Ale ve skutečnosti jsou všichni jejich velbloudi domestikovaní a kupují si tak divoké z Austrálie. A speciální australský písek upřednostňují pro stavbu, protože má jedinečné vlastnosti.

pixabay.com

11. Lenochod dokáže zadržet dech déle než delfíni.

Lenochodi i delfíni mohou zadržet dech zpomalením trávení a srdeční frekvence. Lenochodi však mohou pod vodou přežít až 40 minut (bez vzduchu). Zatímco u delfínů to obvykle trvá maximálně 15 minut.

wikimedia.org

12. Hraní Tetris může zabránit PTSD.

Výzkum ukázal, že Tetris může pomoci snížit negativní vzpomínky. Lidé, kteří hru hráli po traumatickém zážitku, měli poté méně traumatických vzpomínek. Mimochodem, Tetris také pomáhá rozvíjet kognitivní schopnosti, pokud jej hrajete každý den po dobu půl hodiny.

pixabay.com

13. Nedostatek srsti nutí ovce bojovat.

Když jsou ovce ostříhány, navzájem se poté nepoznávají, protože vypadají a voní jinak. A začnou bojovat o nadvládu, a to i když mají dobrou paměť a dokáží si pamatovat tváře celé roky.

wikimedia.org

Tak to vidíte. I když jsme si mysleli, že víme všechno a že už nás snad nic nedokáže překvapit, tak jsme byli na omylu. Nás například dnes nejvíce udivil fakt, že děti nemají kolena, ale vlastně jen chrupavky. A co překvapilo vás? 

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama