in

Testuje se předplatné Facebooku a Instagramu. Kolik stojí?

pixabay.com
Reklama

Téměř všichni uživatelé Facebooku v minulosti hromadně sdíleli statusy, které hlásaly, že pokud to neuděláte, budete za použití Facebooku platit. Tenkrát to byly jen poplašné zprávy a kdoví co měly za skutečný účel. Loni však došlo k tomu, že Twitter zpoplatnil ověřované účty. Společnost Meta Platforms si z nich vzala příklad a chce to také vyzkoušet. V neděli 19. února 2023 oznámila, že zavádí předplatné Facebooku a Instagramu, i když zatím jen v Austrálii a na Novém Zélandu.

Tyto dva trhy si Meta vybrala zatím jako testovací. Až pokud všechno půjde jak má, hodlá předplatné rozšířit do světa. Jaké to bude mít podmínky a výhody je ale už teď tak nějak jasné. Pokud si budete chtít předplatné objednat, musíte se prokázat průkazem totožnosti a až poté získáte u svého profilu modrou ikonku. Ta znamená, že je profil ověřený. Součást poplatku bude také záruka toho, že se za vás na síti nebude vydávat někdo jiný. Zda to bude bez problému fungovat se asi teprve dozvíme.

pixabay.com

Cenově je to zatím tak, že se nabízí společný balíček pro Facebook i Instagram. Zájemce to vyjde na 11,99 dolaru (266 Kč) měsíčně. Pokud však používáte sociální sítě na zařízeních s Androidem od Googlu nebo Apple iOS, zaplatíte si o něco více. Konkrétně jde o částku 14,99 dolaru (332 Kč). Proč tomu tak je? Meta si tím pouze kompenzuje poplatky, které si berou tyto dvě společnosti.

Proč se k tomuto kroku Meta uchýlila je zcela jasné. Jde o hledání nového zdroje příjmů v době, kdy si všechny velké technologické firmy utahují opasky. Už loni na podzim Meta oznámila, že je v situaci, kdy musí propustit přes 11 tisíc lidí (což je zhruba 13 procent pracovní síly této společnosti).

pixabay.com

„On-line obchodování se vrátilo k dřívějším trendům. Zároveň makroekonomický pokles, zvýšená konkurence a ztráta reklamních pobídek způsobily, že naše příjmy jsou mnohem nižší, než jsem očekával,“ uvedl v otevřeném dopisu zaměstnancům generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg.

K masivnímu propouštění se loni na podzim odhodlal také nový ředitel Twitteru také Elon Musk. Z původních 7500 zaměstnanců jich ve firmě zůstalo pouhých 2300 lidí. Taktéž Twitter přistoupil k předplatnému z finančních důvodů. Na této sociální síti zaplatíte za ověření měsíčně 8 dolarů (178 Kč). Pokud vlastníte zařízení od Apple, dáte 11 dolarů (244 Kč). Opět se jedná o kompenzaci poplatků, který Elon Musk neakceptuje a zaplatí ho proto samotní uživatelé.

A co vy? Chystáte se na předplatné?

Tématem jsme se inspirovali na novinky.cz

Reklama