in

Smrt ve vesmíru: co se v tomto případě dělá?

pixabay.com
Reklama

Kosmické dobrodružství je většinou spojováno s fascinací, nadějí a odvahou. Ale co když se na této cestě stane nejhorší? Co se stane, když někdo zemře ve vesmíru?

S postupem doby a rozvojem technologie se lidská přítomnost ve vesmíru stává stále běžnější. Plány na cesty na Měsíc a dokonce i na Mars se stávají realitou, což klade na vědce a astronauty nové výzvy, včetně otázek spojených s možnou smrtí ve vesmíru.

Situace, kdy by někdo zemřel ve vesmíru, je stále nepravděpodobná, ale existují způsoby, jak to může nastat. Jedním z nich je vystavení se vakuu vesmíru bez vhodné ochrany. Chris Hadfield, kanadský astronaut, popsal tento scénář jako nejhorší možný výsledek. Mikrometeorit by mohl prorazit oblek astronauta, což by vedlo k úniku vzduchu a následné smrti v děsivých podmínkách.

Podle Emmanuela Urquiety, profesora vesmírné medicíny na Baylor College of Medicine, by pro astronauta vystaveného vakuu bylo nemožné dýchat, zatímco jejich krev a tělesné tekutiny by se začaly vařit. Důsledky by byly rychlé a neúprosné – vědomí by bylo ztraceno během 15 sekund a smrt by nastala během pouhých 30 sekund.

pixabay.com

Ale co se stane s tělem zemřelého astronauta? Na Marsu by pohřeb nebo kremace nebyly možné, aby se zabránilo kontaminaci povrchu planety. Tělo by muselo být pravděpodobně uchováno ve specializovaném vaku, dokud by nebylo možné vrátit se na Zemi.

Ale co když to není možné? V tom případě by tělo nakonec vstoupilo do zmrazeného nebo mumifikovaného stavu a zůstalo by ve vesmíru, možná po miliony let, dokud by nebylo zničeno planetou nebo hvězdou, nebo by nebylo ovlivněno teplem nebo zářením.

Takže zatímco většina kosmických misí se soustředí na objevování a objevování nových horizontů, je důležité si uvědomit i temné a méně příjemné stránky této cesty. Smrt ve vesmíru by mohla být neúprosná a osamělá, ať už je naším cílem Měsíc, Mars nebo vzdálené hvězdy.

Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com

Reklama