in

Ve věku 96 let zemřela Královna Alžběta II. Kdo usedne na trůn?

pixabay.com pixabay.com
Reklama

Britská královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek 8. září 2022 v odpoledních hodinách. Stalo se tak v poklidu na zámku Balmoral ve Skotsku. Zprávu zveřejnil Buckinghamský palác, vlajka na střeše je na půl žerdi. Královně bylo úctyhodných 96 let, stala se tak nejstarší panovnicí na světě. Novým britským králem je Charles lll.

„Královna zemřela dnes odpoledne pokojně na zámku Balmoral,“ oznámil Buckinghamský palác. Následníkem trůnu je nejstarší syn Alžběty II. princ Charles. „Dnes zůstane na Balmoralu a v pátek se vrátí do Londýna,“ uvedl královský palác.

Svět nejprve obletěly zprávy o tom, že lékaři jsou znepokojeni zdravotním stavem královny, který se v posledních hodinách zhoršil. Poté se do zámku Balmoral začali sjíždět členové britské královské rodiny. Ještě dva dny před osudným dnem přitom královna plnila povinnosti při výměně na premiérském postu.

Britskou královnou se Alžběta II. stala ve svých 25 letech po smrti svého otce Jiřího VI. dne 6. února 1952. V čele britské monarchie byla 70 let, což jí dělá nejdéle vládnoucí, před druhou královnou Viktorií.

V roce 1947 se provdala za svého vzdáleného bratrance Philipa Mountbattena, poručíka námořnictva původem z Řecka. Měla s ním čtyři děti. První syn, princ Charles se narodil v roce 1948, princezna Anna v roce 1950, princ Andrew v roce 1960, a o čtyři roky později třetí syn, princ Edward.

Královna Alžběta II. byla milovaná celým svým národem. Před Buckinghamským palácem se sjíždějí lidé, aby jí vzdali poctu. Podobně se děje také u zámku Balmoral, kde zemřela. Státní smutek potrvá 11 dní, desátý den se uskuteční pohřeb.

Sled událostí, které se budou dít během tohoto období, se nazývá operace Londýnský most. Je to plán, který do minuty rozebírá, co se kdy stane a co kdo udělá. Chod událostí musí proběhnout naprosto přesně a bezchybně.

Čerpali jsme z irozhlas.cz

Reklama