in

Siamská dvojčata: Co se stane, když jedno zemře, ale druhé žije?

youtube.com
Reklama

Je to příběh, který fascinuje i děsí. Co se stane, když jedno siamské dvojče zemře, ale druhé zůstane? Přesně na zodpovězení této otázky se dnes spolu podíváme.

Siamská dvojčata jsou biologický zázrak a výzva pro lékařskou vědu. Narodí se jako jedno, protože rozdělení embrya se neuskuteční úplně. Zůstávají spojená, sdílejí orgány a systémy, které obvykle existují odděleně. Ale co když jedno dvojče vážně onemocní a nakonec umře?

Odpověď není jednoduchá. Pravděpodobnost přežití závisí na mnoha faktorech, včetně typu spojení a sdílených orgánů. Thoracopagus dvojčata, kteří mají společné srdce a oběhový systém, čelí zvláště velkému riziku. Sepse (komplikace infekce) může být smrtelná pro obě dvojče, pokud jedno zemře.

Siamská dvojčata Abby a Brittany Hensel (více informací viz Komentáře)
od u/Gainsborough-Smythe v BeAmazed

Lékaři se proto často snaží oddělit siamská dvojčata předem, aby zabránili takovým tragédiím. Operace oddělení může být dlouhá a riskantní, ale pro mnohé je to jediná naděje na přežití. Avšak realita je mnohem složitější. Mnoho dvojčat je ponecháno spojených, čelící obtížné volbě mezi rizikem operace a nejistotou, kterou přináší soužití.

Dalo by se tak říci, že přežití jednoho při úmrtí druhého závisí jen na tom, jak velkou části těla a v jakých místech jsou spojeni. Tato záchrana tak není zcela nemožná, ale značně náročná. Separační operace může trvat i déle než 10 hodin.

Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com

Reklama