in

Příběh Radky (22): Babička ode mě chtěla aktualizovat notebook. Na to, co v něm najdu, jsem ale nebyla připravena.

pixabay.com
Reklama

Radčina babička žila na kraji vesnice v menším domečku se zahradou. Byla plná radosti a na svůj věk byla velmi aktivní. Ráda se učila novým věcem, ale práce s notebookem byla pro ni stále něčím novým. Nebo to si alespoň její vnučka myslela. Jedno odpoledne za babiččiným notebookem však změnilo její názor.

Aktualizace.

Jednou odpoledne mi zazvonil telefon. Volala mi babička, že má problémy se svým notebookem. Chtěl po ní aktualizaci, ale od té doby se ne a ne zapnout. Slíbila jsem jí, že se u ní cestou z práce zastavím a pokusím se problém vyřešit na počkání. Bohužel to ale nebylo tak snadné, jak jsem si myslela a musela jsem si její notebook půjčit domů.

“Alespoň k něčemu mi byla technická střední škola,” pomyslela jsem si, když se mi podařilo asi po dvou hodinách snahy počítač rozjet. Když jsem však viděla to přeplněné uložiště, ani jsem se nedivila, že se ta aktualizace nedokončila správně, vždyť se to už nemělo kam ukládat. Rozhodla jsem se proto, že babičce notebook i trochu vyčistím.

Historie.

Procházela jsem různé složky a soubory a mazala jsem všechno, co bylo duplicitní, nepoužívané nebo nefunkční a pro notebook zcela nepotřebné. O malou chvíli později jsem však narazila na historii vyhledávání. A to, co jsem v ní našla, mě opravdu překvapilo.

V babiččině historii byly odkazy na weby, které nabízely informace o marihuaně. Jsem si jistá, že každý z nás má své soukromé zájmy, ale upřímně, tohle jsem u babičky opravdu nečekala. Bylo to zvláštní. Na jedné straně jsem chtěla respektovat babiččino soukromí a nezasahovat do jejích věcí. Ale zároveň jsem byla zvědavá a chtěla jsem vědět, co ji k takovému vyhledávání vede.

pixabay.com

Objednávka? A ne jediná!

Ze začátku jsem si namlouvala, že se určitě jen jedná o lékařské konopí a webech, které se tématikou jeho účinků zabývají. Po chvilce jsem ale zjistila, že se šeredně mýlím. Nejen, že jsem našla stránky o marihuaně s různými příchutěmi, vůněmi a účinky. Objevila jsem dokonce i objednávku na pár semínek… a podle emailu ne jedinou objednávku.

Podle všeho si moje babička již několik let pravidelně objednává z jednoho obchodu nemalé množství semínek různých příchutí. A jelikož objednávka obsahovala i substrát obohacený o velmi výživný netopýří trus, došlo mi, že to asi i někde pěstuje.

Soukromí.

Další den jsem babičce vrátila její notebook s tím, že je v té nejlepší formě, co kdy byl a snažila jsem se u toho vypadat co nejméně podezřele. Moje babička má být přeci ráda, že si dokáže otevřít e-maily… jak by si sama mohla vyhledat takovéto nelegální obchody a ještě si z nich něco objednat? Chlácholila jsem se myšlenkou při odchodu.

Rozhodla jsem se, že bude daleko lepší do celé věci se neplést. Přeci jen jsem babičce lezla do soukromí a ztratit její důvěru je to poslední, co bych chtěla. Navíc, pokud je i nějaký drogový dealer, tak bych to asi raději ani riskovat nechtěla.

Reklama