in

Příběh Běly (29): Z přítele se stal misogyn!

pixabay.com
Reklama

Běla s Tadeášem spolu chodí už tři roky a dosud se zdálo, že jsou pro sebe jako stvoření. Před nedávnem ale Tadeáš začal trávit více času na internetu a s novými přáteli, kteří mu nasadili do hlavy zvláštní myšlenky. Běla už to s ním nemůže vydržet.

Tadeáš byl od začátku gentleman. Nosil mi květiny, pomáhal mi z kabátu a otvíral dveře. Přesto si ale vážil toho, že jsem soběstačná, mám dobrou práci a jsem schopná s ním jít ve všem finančně napůl. Od začátku jsme byli dohodnutí, že o všechny domácí práce se dělíme rovným dílem. Mám partu fajn přátel, se kterými občas chodím sama ven, ráda se hezky oblékám a učím se nové styly make-upu. Nic z toho mu až donedávna nevadilo. Pak se ale něco změnilo.

Až příliš dobré, aby to vydrželo…

Tadeášův kamarád mu doporučil podcast, který poslouchá, aby prý mohl dosáhnout svého nejlepšího já. Hodně toho, co se naučil, mi přišlo trochu bláznivé, ale šlo vidět, že mu to dělá radost, tak jsem mu do toho nemluvila. Pomocí sociálních sítí se spojil s jinými muži, kteří měli ten stejný cíl. Když jsem občas zaslechla, jak hrozně se vyjadřují o ženách, nevěřila jsem ale, že by takhle přemýšlel i můj přítel. Postupně mi to ale ukázal sám.

Začalo to pozvolně ale brzy se to jeho chování dostalo k extrémům. Začal si stěžovat, že chodím s kamarádkami ven, navíc hezky namalovaná a oblečená – podle něj se to na zadanou ženu nesluší. Najednou mu vadí, že mu nevařím a neuklízím, protože to jsou přeci “ženské práce” a on by měl mít víc času na to, aby mohl zvyšovat svůj potenciál v práci nebo v posilovně. Taky na mě začal tlačit, abych přestala brát antikoncepci, protože bez dítěte není správná žena. To jsme rozhodně v plánu neměli, dřív by ho něco takového ani nenapadlo a moc dobře ví, že souhlasit nebudu.

pixabay.com

Změna o 180 stupňů

Tadeáš si teď představuje, že se stanu matkou a ženou v domácnosti, která nemá přátele, zájmy ani hezké oblečení. Ženy jsou najednou pro něj podřadné, nerovné mužům. Nebere vážně to, když si s ním chci narovinu promluvit o tom, že takový vztah budoucnost nemá. Musela jsem mu připomenout, že jsem ho několik měsíců živila, a tehdy mu nevadilo, že mám dobrou práci a taky že do posilovny chodí jednou týdně, jinak tráví čas u počítače a svůj potenciál tedy úplně nevyužívá. To ho neskutečně urazilo, prý jediné co ho brzdí jsem já.

Opravdu ho miluju a věřím, že ten starý Tadeáš pořád někde je, jen se mi k němu nedaří dostat. Snažila jsem se o tom s ním diskutovat, ukázat mu i jiný pohled na věc, vzpomenout si, jak nám spolu bylo hezky. Přijde mi ale, že nic nefunguje. Nedávno jsem ho slyšela s přáteli mluvit o tom, jak to, že muži podvádí, je vlastně přirozené, a my ženy bychom to neměly bychom brát tak vážně. Několik jeho přátel se se smíchem přiznalo, že své ženy podvádějí. To pro mě byla poslední kapka. S misogynem žít nemůžu.

Reklama