in

Práce pro lenochy? Za dva měsíce ležení v posteli dostanete půl milionu korun!

pixabay.com
Reklama

Peníze nejsou všechno, ale k životu je zkrátka potřebujeme. A možnost vydělat si za dva měsíce půl milionu korun jen za to, že budete ležet v posteli? To zní jako velice zajímavá nabídka. Kde je ten háček a o jakou práci se jedná?

Jde o to, že vědci z německého centra pro letectví a kosmonautiku (DLR) hledají dobrovolníky pro  studii v Kolíně nad Rýnem. Pokud se zúčastníte, dostanete 18 000 eur (v přepočtu zhruba 457 tisíc korun). A náplň vaší práce? Ležení v posteli po dobu dvou měsíců. Proč?

Vědci se touto studií připravují na možný let na Měsíc nebo dokonce na Mars. Odborníci potřebují lépe prozkoumat to, jak lidské tělo v praxi zareaguje na přísný šedesátidenní klid na lůžku. “Pozemští astronauti” budou simulovat dlouhou cestu ve stavu beztíže k jinému nebeskému tělesu. V posteli se sklopeným čelem stráví lidé šedesát dní.

pixabay.com

A jak to bude konkrétně probíhat? Lůžka dobrovolníků budou nakloněna o šest stupňů a jejich hlavy tak budou níže než nohy. “Při tomto sklonu se tekutiny v těle posouvají téměř stejným způsobem jako u astronautů ve vesmíru,” popsal vedoucí studie Edwin Mulder. “Tlak v hlavě se zvyšuje, fyzická nečinnost způsobuje rozpad svalů a kostí, pocit rovnováhy je zmatený a kardiovaskulární systém se mění,” dodal.

Do práce se zapojila i NASA. Testovaní dobrovolníci budou rozděleni do různých skupin. Jedni budou mít nohy přitisknuty k desce s popruhy, aby tělo mělo pocit, že stojí. Další skupina testerů se má věnovat silovému a vytrvalostnímu tréninku. Ve třetí skupině jsou svaly stimulovány elektrickými impulsy.

pixabay.com

Vedoucí studie upozornil, že rozhodně nejde o snadno vydělané peníze. Ležet dva měsíce na lůžku je podle něj “skutečná výzva”. Přihlásit se mohou lidé ve věku od 24 do 55 let, kteří mají výšku postavy 1,53 až 1,90 metru a mají BMI 18 až 30. Účastník musí být zdravý, nekuřák a mluvit dobře německy. Studie má začít v září.

Čerpali jsme z tn.nova.cz

Reklama