in

NASA: V těchto nových OBLECÍCH se lidstvo vrátí na MĚSÍC!

youtube.com
Reklama

NASA odhalila nové vesmírné obleky, ve kterých se lidstvo po více než padesáti letech vrátí na Měsíc. Představila je na akci ve vesmírném centru v texaském Houstonu. Prototyp nejnovějšího lunárního skafandru vyvinula americká společnost Axiom Space.

Nově uvedené obleky by mohly být využity astronauty už v roce 2025 a to během mise Artemis III. Artemis III je plánovaný třetí let rakety Space Launch System a zároveň druhý pilotovaný let lodi Orion. Start je plánován nejdříve na rok 2025. Cílem mise je uskutečnit první přistání lidí na Měsíci od roku 1972, kdy proběhlo přistání Apolla 17.

Přímo na místě akce v Houstonu hlavní inženýr společnosti Jim Stein předvedl také různé funkce nového vesmírného obleku. Proběhla ukázka toho, jak se v něm lze snadno pohybovat a třeba krčit nohy. Dále předváděl průhlednou bublinu kolem hlavy – ta zajišťuje široký rozhled astronauta. Součástí ukázky bylo také osvětlení nebo kamera s vysokým rozlišením.

Při odhalení podoby prototypu vyvstaly otázky proč je oblek tak tmavý? Přesně proto, že tohle je pouze prototyp. Skafandr, který nakonec poletí na Měsíc bude bílý. Podle společnosti Axiom je to z tepelných důvodů.

„Protože skafandr nošený na Měsíci musí být bílý, aby odrážel teplo a chránil astronauty před extrémně vysokými teplotami, krycí vrstva se v současné době používá pouze pro výstavní účely, aby zakryla patentovanou konstrukci skafandru,“ vysvětluje společnost.

Doufáme, že se mise podaří a možná nastanou další průlomy ve výzkumu. Rozhodně už je načase znovu Měsíc po takové dlouhé době navštívit.

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama