in

Blíží se masivní sluneční bouře! Co to pro nás znamená a jak ovlivní Zemi?

pixabay.com
Reklama

Již dnes, ve čtvrtek 30. listopadu 2023 může planetu Zemi zasáhnout sluneční bouře, která se neúprosně blíží. Erupce na Slunci mohou způsobit až geomagnetickou bouři, která bude rušit rádiové a GPS signály. Na tuto skutečnost upozornil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Skutečnost blížící se sluneční bouře k Zemi souvisí s nedávným pozorováním poměrně rozsáhlých skvrn na Slunci. Sluneční skvrny vědci spojují se vznikem erupcí a výrony koronální hmoty (CME), což jsou obrovské a prudké exploze sluneční energie. Souhrnně jsou označovány jako sluneční bouře. Odborníci z NASA upozornili na výraznou erupci na Slunci, která dosáhla hodnoty M 9,8, což je pro sluneční erupce třídy M téměř nejvyšší možné ohodnocení.

Může nás na Zemi bouře nějak ohrozit nebo ovlivnit? Během slunečních erupcí vyvrhne Slunce obrovská oblaka elektrizovaného plynu, který rychlostí stovek kilometrů za sekundu zasáhne magnetické pole Země. Vědci se těchto jevů vždy obávají, jelikož mohou potrápit lidské technologie jako jsou třeba energetické sítě, satelity, navigace nebo letecká doprava.

Ve skutečnosti už vícenásobné výrony koronální hmoty nastaly v minulých dnech. První vlna sluneční bouře nás tedy buď zasáhne nebo těsně mine již ve čtvrtek 30.11. „Pozdější CME dorazí na Zemi na začátku 1. prosince, tedy v pátek,“ avizuje pravděpodobné události zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

A co mohou tyto dvě po sobě jdoucí události na Zemi způsobit? Dle analýzy to může ve čtvrtek vyvolat slabší geomagnetickou bouři a v pátek pak druhou silnější. Mimo jiné to může také znamenat polární záři ve vyšších zeměpisných šířkách. Silnější páteční bouře může trvat až 15 hodin.

Sice se předpokládá, že první čtvrteční bouře bude slabší, přesto by mohla hlavně v blízkosti zemských pólů způsobit problémy s GPS a také k výpadkům rádiových sítí. Ale jsou to jen předpoklady. Takže když o tom teď víme, pokud by se nám to také stalo, nehledejme v tom žádné nadpřirozeno. Jen si s sebou raději vezměte i papírovou mapu.

Čerpali jsme z novinky.cz

Reklama