in

Policie již zná žháře Českého Švýcarska! Přiznal se jeho strážce!

pixabay.com
Reklama

Velký požár Českého Švýcarska z roku 2022 si pamatujeme všichni. Jednalo se o největší požár v novodobé historii Česka. Žháře, který je za něj podle policie zodpovědný, zadrželi v souvislosti s menšími požáry z letošních Velikonoc. Muži hrozí až 15 let ve vězení.

V souvislosti s loňským požárem v národním parku České Švýcarsko policie zadržela a obvinila šestatřicetiletého muže. Žhář Jiří L. zodpovědný za loňský požár je bývalý strážce národního parku, kde tam byl zaměstnán v roce 2013 na záskok. Například prováděl turisty k Pravčické bráně. Poté v parku pomáhal jako dobrovolník. Od roku 2018 toho ze zdravotních důvodů již nebyl schopen.

Muž je obviněn nejen za rozsáhlý loňský požár, ale i za několik menších, které měl založit letos kolem Velikonoc. „Policie ho zadržela v případu těch prvních tří žhářských útoků na rozhlednu Vlčí hora a dva posedy v našem okolí,“ popsal pro Seznam Zprávy Jan Kolář, starosta Krásné Lípy, kde muž bydlí.

Tvrzení, že se muž přišel na policii udat sám od sebe bylo vyvráceno. Zatímco policie pátrala po žháři z Velikonoc, byl Jiří L. v ústavní léčbě. Za podezřelým policisté jezdili a poté co získali jeho důvěru, přiznal se jim, že krom menších požárů založil také velký v Národním parku.

pixabay.com

Obrovský požár vypukl loni u Hřenska v noci 24. července a velmi rychle se šířil. Zasáhl přes 1000 hektarů a jeho likvidace byla extrémně náročná. V terénu se vystřídalo na 6000 hasičů, do hašení se zapojila i letecká technika ze zahraničí. Škoda se vyšplhala na 270 milionů korun.

Policie muže stíhá pro spáchání trestných činů obecné ohrožení a poškození cizí věci. V případě prokázání viny soudem mu hrozí trest odnětí svobody až na 15 let.

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama