in

Po krtečkovi je ve vesmíru i Hurvínek a daří se mu dobře!

pixabay.com twitter.com
Reklama

Po populární postavičce krtečka se letos do vesmíru podíval i Hurvínek. Plyšový krteček byl poprvé ve vesmíru v roce 2011 a podruhé v roce 2018. Vzal ho tam americký astronaut Andrew Feustel, který je známý tím, že do vesmíru bere předměty spojené s Českou republikou. Hurvínek je oproti svému předchůdci miniaturní a skleněný.

Na oběžnou dráhu se “Hurvajs” dostal 25. května 2022 kolem 21:30 SELČ, kdy raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vypustila svůj náklad. Známá dětská postavička je součástí české družice Planetum-1. Družice vznikla díky organizaci Planetum, spolu s Hurvínkem obsahuje také kamery, čidla a vysílačky.

Satelit je unikátní tím, že je čistě edukativní. Žáci základních a středních škol se budou moci v pražském planetáriu seznámit s tím, jak lze od družice přijímat signály nebo jí naopak vysílat povely. Vyzkouší si komunikaci nebo třeba pořizování snímků přímo z oběžné dráhy. Vysokoškolští studenti pak využijí dat z čidel a výsledky měření do svých závěrečných prací.

Družice, která je velmi malá, obíhá okolo Země ve výšce zhruba 550 km. Akumulátory se nabíjí ze Slunce, které na ni neustále svítí. Náklady na pořízení a vypuštění se vyšplhaly k necelým třem a půl milionu korun. Patří k tomu však i vybudování zázemí pro samotné řízení družice či vzdělávací aktivity pro veřejnost a školy.

Zhruba po hodině letu rakety se začaly oddělovat jednotlivé satelity, kterých nesla samozřejmě více než jen tu naši. Stanice v Mexiku pak kolem 22:40 SELČ zachytila první signál české družice a bylo jasné, že se vypuštění zdařilo. Hurvínek se tak ve svých 96 letech stal úspěšným loutkonautem!

Čerpali jsme z irozhlas.cz, prazsky.denik.cz

Reklama