in

Pacientovi měli ulevit od bolesti, ten začal po devíti letech opět chodit!

pixabay.com
Reklama

Když pan Tomáš Sváček před deseti lety skončil na invalidním vozíku, zřejmě netušil, že bude jednou zase chodit. Ale zázraky se dějí a tentokrát tomu pomohli lékaři. Chtěli muži ulevit od bolestí, které ho trápily. Po terapii zjistili, že se mu vrátila hybnost v nohou. Nejdříve to byly jen centimetry ale postupně se rozchodil. Metodu chtějí do budoucna zkusit na dalších pacientech a doufají v úspěch.

V pražské vinohradské nemocnici lékaři vyzkoušeli upravenou léčebnou metodu. Původně muži chtěli ulevit od sužující bolesti, nakonec se mu vrátila hybnost nohou. „Předtím to byl pohyb v rozsahu dvou centimetrů, teď je ten rozsah obrovský,“ porovnal svůj současný a dřívější zdravotní stav dvaapadesátiletý pacient Tomáš Sváček.

Tomáš před deseti lety skončil na invalidním vozíku. Měl cévní malformaci v oblasti míchy. Znamená to, že měl abnormálně propojené cévy, které se plnily krví a tlačily na tkáň ve svém okolí. Ke všemu ho začaly trápit intenzivní bolesti svalů v nohou. „Ten sval máte v maximální tenzi,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy Sváček a přirovnal své stavy ke křečím.

pixabay.com

Jeho lékař se rozhodl pro léčbu takzvanou neuromodulací. Celé to spočívá ve stimulování míšních nervů pomocí elektrických signálů. Jedná se o metodu, při níž je do těla pacienta implantována elektroda o velikosti krabičky od sirek, která vysílá signály do koncových nervů míchy, čímž je stimuluje a posiluje.

Celý tento princip již byl v minulosti použit, ale teď lékaři zkusili cílit na jiné míšní nervy, než je obvyklé. „Není to metoda, která by pomohla lidem, již mají přerušení míchy úplné a totální, musí tam být zachována alespoň maličká část uvnitř, aby byla naděje na zlepšení pohybu,“ řekl anesteziolog František Dušek.

Pan Tomáš zatím při chůzi používá berle a jestli bude nakonec chodit i bez nich, se teprve ukáže. Kromě navrácení chůze mu také zmizely bolesti. Může proto vysadit tlumící léky, které měly mnoho vedlejších účinků. „Netvrdím, že bolesti nemám vůbec nikdy, ale teď je třeba nemám,“ popsal a dodal, že před neuromodulací by něco takového nebylo možné.

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama