in

Greta Thunberg se toho nebojí. Proč ji policie zadržela hned dvakrát v jednom dni?

twitter.com
Reklama

Greta Thunberg je klimatická aktivistka a opět se zúčastnila protestů. Tentokrát se přidala k velké skupině, která zablokovala dálnici A12 do nizozemského Haagu. Lidé tam protestovali proti dotacím na fosilní paliva a zasahovat musela také policie. Gretu ten den zadrželi hned dvakrát.

Gretu policisté zadrželi na sobotní demonstraci v nizozemském Haagu. Snažila se spolu s dalšími protestujícími lidmi zablokovat hlavní dálnici A12. Policie zadržené odvlekla a posadila do připraveného autobusu.

Mladá aktivistka se přidala ke stovkám demonstrantů, aby bojovala proti dotacím na fosilní paliva. Jejich požadavek zní: všechny tyto dotace ukončit. A že tamní dálnici A12 dávají zabrat. Za poslední měsíce ji tam na různých úsecích blokují už po sedmatřicáté.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený ÓČKO (@ockotv)

Švédská klimatická aktivistka pak z autobusu telefonicky sdělila, že její zatčení nebylo násilné. Na videu, které můžeme vidět na sociální síti X, je to jasně vidět. Greta se usmívá a nechává se nést policisty za paže. Je s tím smířená, spíše je na to již zvyklá. Nestalo se jí to poprvé.

„Ale o to nejde, jsem tu kvůli klimatickému cíli,“ řekla. Thunbergová uvedla, že má pocit, že se jí v Haagu podařilo dobře předat své poselství. „Lidem se už desítky let slibuje akce. Prostě se to neděje. Uvidíme, zda se to podaří nyní.“ Při odjezdu autobusu plného zadržených včetně Grety, byl slyšet potlesk ostatních. Při zatýkání bylo slyšet také: „You are not alone“ (Nejsi sama).

Autobus byl odvezen do jiné části města a lidé z něj byli bez dalších následků propuštěni. Greta však neměla stále dost a hned se připojila k jinému protestu. Tito lidé zase blokovali cestu vedoucí k nádraží. Tak byla Greta zadržena podruhé a odvezena policejní dodávkou.

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama