in

Klimatičtí aktivisté zasáhli ikonickou památku! Proč zničili Stonehenge?

x.com
Reklama

Ve středu 19. června za bílého dne byla ikonická megalitická stavba Stonehenge terčem nečekaného útoku. Klimatičtí aktivisté z hnutí Just Stop Oil postříkali část prehistorického monumentu oranžovou barvou, což způsobilo velkou kontroverzi a vzbudilo rozhořčení mezi návštěvníky i veřejností.

Dva aktivisté, Rajan Naidu (73) a Niamh Lynch (21), se odvážili k činu před zraky turistů, kteří se právě kochali touto historickou památkou. Když začali stříkat oranžovou barvu na kameny, někteří návštěvníci se pokusili zastavit, volali „ne“ a zkusili je zadržet. Videozáznam tohoto incidentu rychle obletěl sociální sítě, kde se setkal se širokou škálou reakcí.

Policie Wiltshire na místo rychle dorazila a oba aktivisty zatkla pro podezření z poškození památky. Vyšetřování případu probíhá ve spolupráci s English Heritage, organizace, která se stará o ochranu a údržbu Stonehenge.

Ekologická skupina Just Stop Oil ve své tiskové zprávě uvedla, že její akce měla upozornit na naléhavou potřebu ukončení těžby a spalování fosilních paliv do roku 2030. „Pokračování ve spalování uhlí, ropy a plynu bude mít za následek smrt milionů lidí. Musíme se spojit, abychom bránili lidstvo, jinak riskujeme všechno,“ uvedl mluvčí skupiny.

Incident odsoudil i britský premiér Rishi Sunaka, který čin označil za „hanebný vandalismus vůči jedné z nejstarších a nejvýznamnějších památek ve Spojeném království a na světě“. Sunak rovněž vyzval aktivisty, aby se za své činy styděli, a požadoval, aby jejich čin odsoudil každý, kdo s nimi sympatizuje.

Stonehenge, každoročně navštěvovaný více než milionem lidí, je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Jeho poškození způsobené barvou vyvolalo debatu o hranicích aktivismu a o tom, jakým způsobem lze vhodněji upozorňovat na globální problémy, jako je změna klimatu.

Incident se odehrál jen den před tradiční oslavou letního slunovratu, kdy tisíce návštěvníků přicházejí do Stonehenge pozorovat východ slunce. Tento akt vandalismu tak vrhl stín na událost, která je pro mnoho lidí duchovním a kulturním zážitkem.

Na sociálních sítích se objevily různé názory. Zatímco někteří podporují cíle Just Stop Oil a chápou zoufalství, které mohou vést k takovým činům, jiní tvrdí, že poškozování kulturních památek není cestou k řešení klimatických problémů. A co si o tom myslíte vy?

Tématem jsme se inspirovali na boredpanda.com

Reklama