in

Elon Musk převzal Twitter. Bude sociální síť méně moderovaná?

pixabay.com
Reklama

Už je to jasné. Před pár dny americký miliardář Elon Musk převzal internetovou společnost Twitter. Hned ze začátku propustil vedoucí pracovníky, mimo jiné také jejího výkonného ředitele Paraga Agrawala. Společnost Twitter pak informovala regulátora o svém odchodu z burzy, čímž potvrdila převzetí Muskem. Jednapadesátiletý Musk je šéfem automobilky Tesla a je aktuálně nejbohatším člověkem na světě.

Nejdříve o převzetí Twitteru informovala americká média jako třeba Reuters, AFP, list The Wall Street Journal. Odkazovala přitom na nejmenovaný zdroj. O něco později 28.10.2022 napsal na sociální síť sám Musk. Jeho vzkaz byl stručný a jasný. Napsal: “Pták je osvobozen” a odkazoval tak na logo Twitteru.

Na tom, že Musk koupí Twitter za 44 miliard dolarů se dohodl letos v dubnu. Poté v červenci však oznámil ukončení dohody s tím, že mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. Společnost Twitter poté Muska zažalovala. Další vývoj situace byl takový, že se do ní vložil soud a nařídil, aby se Musk do pátku 28.října rozhodl. Tak se také stalo a k převzetí za původně dohodnutou cenu skutečně došlo.

Obavy o to, že pod rukama Muska bude Twitter podporovat nenávistné projevy a nebude dostatečně moderován, byly vyvráceny. Twitter by se neměl stát „místem hrůzy“, kde lze říci cokoliv bez následků, uvedl Musk ve svém tweetu. Platforma musí být „vřelá a příjemná pro každého“. V otevřeném dopise se také Musk obrátil na reklamní zákazníky a vysvětlil, proč se rozhodl ke koupi.

Přestože propouštění dříve miliardář popřel, již k němu částečně došlo. Twitter má 7500 zaměstnanců a ten chce Musk snížit. I když se tedy mnoho lidí o svou práci bojí, nový majitel je ujistil, že se žádné masové propouštění konat nebude. Očekává se ale, že zasáhne hlavně členy týmu pro důvěru a bezpečnost, který zahrnuje moderátory obsahu.

K převzetí Twitteru se vyjádřil také bývalý americký prezident Donald Trump, který ho nadšeně přivítal. Zmínil se, že je teď platforma “v dobrých rukou”. K tomu, zda se hodlá k této sociální síti po v minulosti smazaném účtu vrátit se však nevyjádřil.

Sám Elon Musk řekl, že Twitter nekoupil proto, aby vydělal více peněz, ale aby pomohl lidstvu, které má rád. A co vy? Vlastníte účet na této sociální síti? A čekáte nějaké změny?

Čerpali jsme z idnes.cz

Reklama