in

Co nám ničí zdravý spánek? Pozor na těch 5 návyků!

tiktok.com
Reklama

V dnešní době přibývá více a více lidí, kteří si stěžují na nespavost nebo na nekvalitní spánek. Budete se asi divit, ale dosáhnout kvalitního odpočinku není zas až tak těžké. Dnes vám například řekneme o 5 návycích, které právě mohou za špatný spánek, a kterým se stačí jen vyvarovat. Jste zvědaví? 

Dámy a pánové, dnešní článek bude o doktoru, který se jmenuje Karan Rajan a je oblíbeným všeobecným chirurgem společnosti TikTok. Ano, jak už jeho přídomek napovídá, neberte jeho diagnózy vážně, ale za vyslechnutí vážně stojí. Tvrdí totiž, že zná některé možné důvody, proč se vám nespí tak dobře a dokonce má i řešení. Zmiňuje 5 velmi častých zvyků, kterých se stačí prostě jen vyvarovat.

@dr.karanr Replying to @ZombieRazor ♬ Bach unaccompanied cello suite “Prelude” – Jianteng

První zlozvyk, který většina lidí má, a na který nehledí, je snězení velkého jídla dvě hodiny před spánkem. “Trvá 90 minut, než se 50 procent vašeho žaludku vyprázdní do tenkého střeva. Takže čím plnější je váš žaludek, tím vyšší je pravděpodobnost refluxu kyseliny, který může samozřejmě poškodit váš spánek,” vysvětluje doktor. Ideálně bychom tak měli čekat 2-3 hodiny, než si půjdeme lehnout.

Druhá velmi oblíbená věc před spaním je, pořádně se napít. “Když spíte, vaše tělo zvyšuje produkci hormonu ADH (vazopresin), takže zadržuje vodu a potlačuje vaši potřebu jít na malou,” popisuje. Pokud tak vypijete hodně vody, může si množství produkovaného ADH snížit a pak se může vést k tomu, že budete muset vstát a jít na toaletu uprostřed noci.

Třetí bod zmiňuje vytopené ložnice. Pokud totiž spíte v horké místnosti, rozhodně se nevyspíte dobře. Tělesná teplota totiž musí mírně klesnou, abychom docílili větší únavy a kvalitnějšího odpočinku. “Naše tělo se v zásadě potřebuje ochladit, abychom mohli rychleji spát,” dodává.

Čtvrtým vykřičníkem je alkohol – zabiják fáze REM spánku, který je pro tělo velmi důkežitý.

A posledním pátým zlozvykem je pití kávy. Kofein je totiž droga, které se všichni velmi těžko vzdáváme, avšak našemu spánku zrovna moc nenapomáhá. Doslova prý zabraňuje hromadění hormonu spánku (melatoninu), takže by bylo zkrátka lepší tu odpolední kávu vynechat.

Nevíme jak vy, ale my máme menší problémy se spánkem a jelikož za zkoušku nic nedáme, rozhodli jsme se, že jeho rady vyzkoušíme. Koneckonců, jedná se jen o odstranění pár návyků z našeho harmonogramu. Jdete do toho i vy?

Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com

Reklama