in

Kolonizace Marsu – je to vůbec reálné?

pixabay.com
Reklama

Určitě jste již zaslechli zprávy o tom, že Mars bude první planeta, kterou lidstvo navštíví. Někteří lidé však mají v hlavě myšlenku, že na Mars bychom nemuseli uspořádat jenom jednorázovou cestu, ale na trvalo ho kolonizovat. Například Elon Musk chce tuto myšlenku zrealizovat se svojí firmou SpaceX. Je to však vůbec realizovatelné? Pojďme se na to nyní podívat trochu polopaticky.

Proč vytvořit kolonii jinde?

Vytvoření lidské kolonie na jiné planetě by nám mohlo velmi pomoct. V první řadě bychom díky tomu mohli rozšířit svoje poznatky ohledně všech přírodních věd, protože na jiných planetách bychom se mohli setkat s něčím, s čím se tady na Zemi nesetkáme. Dále to může mít výhodu, pokud například Zemi potká nějaká zničující přírodní katastrofa nebo například jaderná válka. Jako druh bychom nevymřeli, protože bychom stále měli kolegy na jiné planetě. V neposlední řadě by to také mohlo pomoct vyřešit problém s neustále rostoucí lidskou populací, už nyní některá světová města především v rozvojových zemích kapacitně přestávají stačit.

pixabay.com

Proč zrovna Mars?

Proč je Mars tou nejvhodnější planetou pro vytvoření nové lidské kolonie? Je pro to více důvodů. V první řadě je to naše druhá nejbližší planeta, úplně nejblíže je nám sice Venuše, ale na ní je povrchová teplota přes 400 °C, což bychom úplně nezvládli. Další výhoda je to, že je kamenný a ne plynný, jako další čtyři planety ležící za ním, po plynu by se totiž chodilo asi trochu blbě. Rovněž má jako Země atmosféru a také máme potvrzeno, že se zde nachází voda, sice zamrznutá, ale je tady.

pixabay.com

Problémy s kolonizací

Je to tedy tak jednoduché, že bychom mohli prostě ze dne na den zabalit kufry? Bohužel, není. Ačkoliv je Mars tím nejvhodnějším kandidátem, s vytvořením kolonie zde se i tak spojuje velké množství problémů. Asi tím hlavním je již zmiňovaná atmosféra. Mars sice atmosféru má, ale je složená především z oxidu uhličitého, který je jedovatý, takže kdybyste si po ránu šli na balkon například dát kávu či zapálit cigaretu, tak byste během chvíle zemřeli. Navíc má hustotu jenom 0,6% té zemské a na rozdíl od té zemské nechrání od nebezpečného UV záření, takže je vlastně úplně k ničemu a pobyt bez skafandru zde za těchto podmínek není reálný.

I zdejší gravitace není ideální. Je o dost slabší, než ta zemská, pokud na Zemi vážíte 80 kg, na Marsu byste vážili 30 kg a je dost možné, že tento rozdíl by mohl způsobovat různé zdravotní problémy, jako je ztráta svalů či řídnutí kostí. A když už mluvíme o gravitaci, tak i marťanský povrch není pro nás. Sice je kamenný a ne plynný, ale obsahuje různé toxické látky a spoustu prachu.

Ani vzdálenost Marsu nám nenahrává moc do karet. Sice je v porovnání s ostatními vzdálenostmi ve vesmíru blízko, ale pro nás stále daleko. Cesta tam by trvala zhruba půl roku a uskutečnit by jí bylo možné pouze jednou za dva roky, kdy je Země a Mars ve stejné linii (samozřejmě bychom museli vyletět půl roku před tím, než tato konjunkce nastane). Jeho vzdálenost od Slunce je navíc téměř dvojnásobná oproti Zemi, takže je tam o dost větší zima a výkon solárních panelů by zde byl zhruba poloviční.

pixabay.com

Jak vidíte, problémů je více než dost a bohužel vytvořit kolonii zde není reálné, minimálně do doby, než by se nám podařilo tyto problémy vyřešit. Jelikož je ale hlavním problémem atmosféra, museli bychom zde vytvořit dýchatelnou atmosféru z kyslíku, což by byl proces velmi zdlouhavý a dá se říct, že s dnešními technologiemi prakticky nereálný. Je však možné, že jednou se toho lidstvo skutečně dočká!

Čerpali jsme z youtube.com

Reklama