in

Změna času na letní. Proč je tento horší a kdy už tomu bude konec?

pixabay.com
Reklama

A máme to tu zas. Změna času. Sotva si tak nějak zvykneme na ten zimní už je zase letní. V neděli 26.3. dojde opět po půl roce k posunu času. Tentokrát ze 2:00 na 3:00. Spát tedy budeme méně, takže nás čeká pár krušných rán. Večer si pak užijeme světlo déle. Kdo by to neměl rád. Samozřejmě až po prvních týdnech, kdy už si na to zvykneme a je to pro naše tělo snesitelné. Uvažuje se už také o trvalém přechodu na letní čas. Ale který je ten správný? A proč nyní odborníci varují před riziky? Přemíra světla prý škodí.

Možná jste už zaznamenali informaci, že střídání času má být konec. Ale kdy? Zatím se definitivní rozhodnutí odložilo na rok 2026. Evropská komise už tento krok plánuje několik let, ale stále k němu nedošlo. Státy se totiž mimo jiné nedokázaly dohodnout, zda bude jen zimní nebo jen letní čas. Přitom kdysi byl právě letní čas zaveden jako změna oproti normálnímu, který je dnes označován za zimní.

pixabay.com

Původním účelem zavedení letního času byla snaha o úsporu elektřiny, která by jinak byla potřeba pro večerní svícení – díky letnímu času je večer „déle“ světlo (ale ráno se rozednívá „později“). Přesto, že je pro Evropu a Severní Ameriku použití jiného času obvyklé, zbytek světa ji nepoužívá nebo už ji zrušil.

A který čas by byl pro nás a naše tělo lepší a přirozenější? Samozřejmě, že ten zimní. Tvrdí to také odborníci na lidské biorytmy. V USA se zrušení střídání času řeší také a dokonce byl už schválen ten letní. Jen zatím chybí příslušné zákony. I tam se ale ozývá kritika.

Proč je tedy letní čas tak škodlivý? Jedním z důvodů je to, že kdyby zůstal i přes zimní období, tak by se rozednívalo až kolem deváté hodiny dopoledne. Což by mohlo vést k rozvoji civilizačních chorob. Zimní neboli normální čas rovněž odpovídá cyklu, na který je lidstvo od nepaměti zvyklé.

pixabay.com

Další důvody udává třeba zastánkyně zimního času fyzioložka a biochemička Helena Illnerová. Podle ní je zimní čas zdravější. V zimě by lidé měli s letním časem velmi málo slunečního svitu, což by vedlo k větším psychickým problémům.

Stejně to vidí také významná neuroložka Soňa Nevšímalová: „Letní čas je vlastně uměle vytvořený. Zimní čas nám jednak dovoluje, že nás v zimě dříve osvítí slunce, když vstáváme, a zase večer nám méně brání usnutí. Kdyby byl stále letní čas, tak by nás slunce osvětlovalo strašně, strašně dlouho. Takže vědci preferují zimní čas.“

K rozhodnutí jak to nakonec bude a který čas nám zůstane napořád asi moc nepřispějeme. Ale o zrušení střídání času se mluví už více jak dvacet let a mělo by se to konečně rozseknout. To, že posun o hodinu napřed škodí, se ví už dávno. A není jen po dobu, než si zvykneme. Často se lidé trápí déle.

A co vy? Jste zastáncem nebo odpůrcem střídání letního a zimního času?

Čerpali jsme z prozeny.cz

Reklama