in

UKRAJINA: Zelenského projev k ČESKU byl silný a EMOTIVNÍ.

instagram.com instagram.com
Reklama

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před pár dny promluvil k oběma komorám Parlamentu České republiky. Prostřednictvím on-line spojení už promluvil k desítkám zemí. Zajímavé a obdivuhodné je, že své proslovy většinou dělá na míru daného státu, ke kterému hovoří. Svědčí to mimo jiné o tom, že nemluví jen tak všeobecně, ale vždy odkazuje také na historii jednotlivých států. Všichni si pamatují časy, na které odkazuje. Zlé časy, na které bychom neměli zapomínat.

Tentokrát svůj proslov zajájil slovy: „Jsme s vámi, buďte s námi.“ Odkazoval tak na srpnové události z roku 1968. Toto heslo se stalo symbolem odporu obyvatel Prahy proti okupantům. Ukrajinský prezident poděkoval za materiální a humanitární pomoc. Zároveň vyzval, že je třeba s pomocí pokračovat dále. Válka ještě zdaleka není u konce a veškerá pomoc je vítaná.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený ČTK (@czechnewsagency)

Dále Zelenskyj zmínil i žádost Ukrajiny o členství v Evropské Unii a důležitost toho, aby byla schválena. Musí se na tom však shodnout všichni evropští lídři. Jelikož Česko bude následující půlrok předsedat v EU, mohlo by tak jejich rozhodnutí nějakým způsobem ovlivnit. Žádostí Ukrajiny by se měl zabývat summit 23. a 24. června.

Předseda senátu Miloš Vystrčil, který ukrajiského prezidenta přivítal, řekl: „My si uvědomujeme, že nebojujete jenom za svoji územní celistvost, za svoji svobodu a za svoji nezávislost, ale že bojujete za celý civilizovaný a svobodný svět.“ Také poděkoval obyvatelům Česka a vládě, za všechnu pomoct Ukrajině, kterou už poskytli.

„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ odkázal Zelenskyj v závěru svého proslovu na slova prvního českého prezidenta Václava Havla. Za to sklidil ovace ve stoje, jako v mnoha jiných zemích.

Projevu ukrajinského prezidenta předcházely vystoupení předsedů Senátu a Sněmovny Miloše Vystrčila a Markéty Pekarové Adamové a premiéra Petra Fialy. Sněmovna poté vyzvala vládu, aby nadále podporovala Ukrajinu a bojovala o její začlenění do Evropské unie.

Čerpali jsem z idnes.cz, irozhlas.cz

Reklama