in

Ukradl stovky iPhonů. Z vězení prozradil svůj snadný trik. Také byste se chytli?

pixabay.com
Reklama

Už kvůli své ceně jsou iPhony pro zloděje vyhledávanější než jiné značky telefonů. Své o tom ví i Aaron Johnson, který se na ně specializoval. Kradl je ve velkém. Nyní sedí v přísně střeženém vězení v Minnesotě a prozradil, jak se mu za víkend podařilo ukrást i 30 kousků iPhonů. Jeho trik byl až překvapivě snadný.

Šestadvacetiletý mladík si nejdřív vybral restauraci, bar nebo podnik v americkém Minneapolis. A vybíral pečlivě. Jeho podmínkou bylo, že se v daném zařízení musejí scházet hlavně mladí lidé. Nejvíce se zaměřoval na lidi ve věku kolem třiceti let. Tato skupina lidí totiž splňuje ideální podmínky pro jeho “byznys”. Jsou mladí, baví se, pijí alkohol a často vlastní i iPhone. „Už jsou opilí a nevědí, co se doopravdy děje,“ podělil se Johnson z minnesotské věznice.

Nedělal to vždy stejně, ale snažil se nazávat konverzaci s obětí a upoutat jeho pozornost. Některým nabízel návykové látky, jindy tvrdil, že je rapper a že si je přidá na Snapchatu do sledování. Chtěl docílit toho, aby okoukal přístupové heslo k jejich iPhonu a pak ho mohl ukrást. Podnapilí lidé mu prý často svůj odemčený telefon sami podali.

pixabay.com

Pak ho Aaron schválně rychle uzamknul. V tu chvíli změnil téma hovoru, aby byla obět rozptýlená a požádal o odemčení telefonu. Přitom sledoval jakou kombinaci zadává. Nejednou mu však obět přímo sdělila, jaký kód má zadat. Aaron pak mobil násilím nebo podvodem ukradl. Heslo znal, co se dělo dál?

Pak už mu stačilo 10 sekund. V iCloudu vyresetoval heslo, jelikož věděl to původní, vytvořil si vlastní a vypnul funkci Najít (Find My iPhone). Původní majitel tak byl nahraný. Dále si v zařízení nastavil vlastní Face ID. Po získání přístupu nad iPhonem přes noc vybral z účtů původních majitelů peníze nebo platil přes Apple Pay a dostával se tak k dalším financím. Telefon pak vyresetoval a prodal.

pixabay.com

Za jeden kus iPhonu dostal v přepočtu zhruba 20 tisíc Kč. Záviselo to na modelu a jeho stavu. Během večera v klubu si přišel na pět až deset telefonů a během víkendu až na 30 kousků! Dokázal tak utržit klidně 450 tisíc korun. Johnson odhadl, že si reálně přišel na peníze mezi jedním a dvěma miliony dolarů (cca 22,3 až 44,6 miliony korun).

Apple si je vědom díry v zabezpečení, v lednu 2024 vyšel update systému iOS (verze 17.3), který obsahuje i novou úroveň zabezpečení, funkci Stolen Device Protection, která má zabránit zlodějům dostat se k přístupovým heslům uživatelů iPhonů. Bude to však vyžadovat jejich součinnost, ve výchozím nastavení je totiž vypnutá, některé triky pana Johnsona tak fungují dál.

Nově by se nyní zloděj při změně hesla Apple ID neobešel bez skenu majitelova obličeje nebo jeho otisku prstu. A i kdyby se mu tuto fázi podařilo obejít, tak by musel hodinu počkat a proces zopakovat. Totéž platí i pro přidání nového Face ID či vypnutí funkce Najít.

Čerpali jsme z idnes.cz

Reklama