in

Titanic: Co objevily jeho detailní skeny na mořském dně?

pixabay.com.com
Reklama

Titanic si pamatujeme všichni hlavně díky filmu z roku 1997. Potopený zaoceánský parník je stále na mořském dně a už tam i zůstane. Nejnovější digitální skeny vraku odhalily poklad. Jedná se o zlatý náhrdelník, který je údajně vyroben ze zubu již vyhynulého megalodona, tedy dosud největšího známého žraloka. Za celým projektem stojí společnosti Magellan a Atlantic Productions. Ty však mají zakázáno nalezené předměty vytahovat na souš.

Doteď nejdetailnější skeny potopeného Titaniku provedla společnost Magellan v létě 2022. Tehdy pořídila více jak 700 tisíc snímků, aby vytvořila přesný trojrozměrný model vraku. Jelikož se vrak nachází v hloubce 4 kilometrů na dně severního Atlantiku a také kvůli jeho obrovským rozměrům se ho až do loňského léta nepodařilo naskenovat celý. Příď a záď lodi je od sebe vzdálená zhruba 800 metrů.

„Našli jsme megalodonův zub upravený do náhrdelníku. Je to neuvěřitelné,“ řekl ředitel společnosti Magellan Richard Parkinson serveru ITV News. Nicméně server listu The Daily Mail upozornil, že není jisté jak odborníci dokázali původ zubu určit. „Je pravděpodobnější, že se jedná o zub žraloka žijícího v současnosti, spíše než o fosilii,“ uvedl paleontolog Michael Benton z Bristolské univerzity, kterého server oslovil.

Megalodon je vyhynulý druh žraloka dorůstajícího ohromných rozměrů – až 18 metrů. Jeho zuby tak mohou měřit i 18 centimetrů a jejich barva se liší podle toho, kde byly objeveny. Mohou být růžové, modré i černé.

Pokud se ptáte, komu náhrdelník patřil, tak to stejně jako u ostatních nalezených předmětů z Titaniku nelze určit. Avšak tým, který na tomto nálezu pracoval, chce pomocí umělé inteligence kontaktovat rodinné příslušníky tehdejších cestujících. Žraločí zub je vykládaný zlatem. Nejedná se o tentýž náhrdelník jako ve filmu, ale i tak je to pro mnohé fanoušky Titaniku velmi dojemný nález.

Slavný parník se potopil v roce 1912 na své první cestě z anglického Southamptonu do amerického New Yorku, když v severním Atlantiku narazil do ledovce. Spolu s mohutnou lodí se nevrátilo také 1,5 tisíce cestujících. Nejnovější snímky, které věrně zachycující podobu vraku, by měly pomoci zjistit, jak přesně se tragédie odehrála.

Čerpali jsme z novinky.cz, novinky.cz

Reklama