in

Smrt je blíž, než si myslíme? 8 běžných potravin a jejich smrtelné dávky.

instagram.com instagram.com
Reklama

Když se poví slovo jed, většina z vás si nejspíš představí látku, které stačí jen velmi malé množství na to, aby vás otrávila. Moudrý vědec a lékař jménem Paracelsus však jednou vyřknul větu „Dávka dělá jed“ a dává to smysl. I jídlo a pití, které běžně přes den konzumujete, může být jedovaté. Pojďme se nyní podívat na to, kolik čeho byste museli sníst nebo vypít na to, aby vás daná potravina poslala na druhý svět!

1. Alkohol

Alkohol se lidově říká všem nápojům, které obsahují chemickou sloučeninu ethanol. Jak jistě víte, míra ethanolu v krvi se udává v promile, což je tisícina celku a máte-li tedy dvě promile alkoholu v krvi, znamená to, že v každém litru krve se nacházejí dva mililitry čistého ethanolu. Smrtelná dávka může být již 3,5 promile alkoholu v krvi, Při dosažení 5 promile nepřežije více jak 50% lidí. 80 kg vážící muž na to potřebuje vypít zhruba litr vodky, tři litry vína nebo 7,5 litrů piva.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený ビール好きな二人🍺 (@chap_pun)

2. Voda

Voda je pro život nezbytná, ale může být i nebezpečná. Vaše ledviny dokážou bezpečně vyloučit zhruba 0,8 – 1 litr vody za hodinu. Pokud jí však vypijete mnohonásobně víc, Tak se zvýší celková hladina vody v krvi a můžete zemřít.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jesús Cuadra (@jesuscuadraes)

3. Čokoláda

V čokoládě se nachází sloučenina theobromin, která má za následek to, že psa může zabít i malé množství čokolády. My ho sice umíme vcelku dobře metabolizovat, ale i nás by mohl zabít. 80 kg vážící člověk by musel sníst zhruba 5,7 kg tmavé čokolády nebo 40 kg mléčné čokolády.

4. Banán

Banán je ovoce s vysokým obsahem cukru, kromě něj a vitamínů však obsahuje i draslík. Pokud byste snědli 480 banánů, obsah draslíku by vás otrávil.

5. Sůl

Odhadovaná smrtelná dávka nejběžnějšího dochucovadla je okolo 1 kg. To je množství, které se nachází ve zhruba 650 balíčcích chipsů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Specialty Bookkeepers & Tax (@specialtybk)

Reklama

6. Cukr

Smrtelná dávka cukru je zhruba 2,4 kg. Toto množství se nachází ve 24 litrech Coca-Coly.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 真充 (@mami_28.5)

7. Energy drink

Energetické nápoje obsahují kofein, což je ta účinná látka, která vás nabudí. Bezpečné denní maximum je zhruba 6 malých plechovek, avšak na to, aby vás kofein zcela otrávil, byste jich museli vypít 150.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Off café (@offcafe_)

8. Pomeranče a jablka

Vitamín C se nachází v mnoha druzích ovoce, my si však jako příklad uvedeme pomeranče a jablka. Pro náš organismus je důležitý, avšak pokud byste snědli 13 000 pomerančů nebo 136 000 jablek, tak byste zemřeli.

 

Dá se tedy říct, že to, co je pro nás nezbytně důležité, může být zároveň i nebezpečné. Jak jste však mohli vidět, ve většině případů jsou takové velké dávky, které by normální člověk jednoduše nedokázal spořádat. I tak si ale dávejte pozor!

Čerpali jsme z youtube.com

Reklama