in

Kolik různých druhů JÍDLA a PITÍ vás může ZABÍT?

instagram.com instagram.com
Reklama

Jídlo a pití je něco, bez čeho nepřežijeme. Bez jídla přežijete maximálně pár týdnů, ale bez tekutin pravděpodobně více jak týden nezvládnete. Nezabije vás pouze nedostatek jídla a tekutin, ale i jejich nadbytek. Prakticky cokoliv může být jedovaté, pokud si toho dáte příliš mnoho. My se nyní podíváme na desítku vybraných druhů jídel a pití a řekneme si, jaké přibližné množství stačí k usmrcení průměrného 80 kg vážícího dospělého člověka!

1. Voda

Vody můžete bezpečně vypít zhruba jeden litr za hodinu. Pokud jí však vypijete mnohonásobně více, zvýší se celkový obsah vody v krvi, čímž se sníží obsah soli a sodíku a kvůli tomu zemřete. Jeden takový případ se stal v roce 2007, kdy žena v jedné televizní soutěži vypila během dvou hodin více než sedm litrů vody.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Take the shot (@homegr0wn_photography)

2. Čokoláda

Čokoláda obsahuje sloučeninu teobromin. Na rozdíl např. od psů můžeme my lidé tuto sloučeninu strávit, ale i nás by mohl zabít. Potřebovali byste na to sníst zhruba 5,7 kg hořké čokolády, nebo okolo 40 kg sladké mléčné čokolády.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Theokao (@chocolatheokao)

3. Banán

Banány obsahují draslík, což je kovový prvek, v malém množství prospěšný. Abyste do sebe však dostali takové množství draslíku, které by vás otrávilo, potřebovali byste sníst 480 kusů průměrně velkých banánů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jason Blitman (@jasonblitman)

4. Pivo

Pokud jde o alkohol, tak v případě dosáhnutí hladiny pěti promile alkoholu v krvi nepřežije více než polovina lidí. Průměrný dospělý muž bude mít pět promile, pokud vypije 7,5 litrů průměrně silného piva, tedy 15 „škopků“.

5. Vodka

Vodka je samozřejmě, jak jistě víte, daleko silnější než pivo. Pro dosáhnutí hladiny pěti promile tentokrát stačí pouze necelý litr, tedy 19 velkých půl decilitrových panáků. Podobně to platí i u dalších druhů tvrdých alkoholických nápojů, které mají stejný obsah alkoholu jako vodka, což je zhruba 40%.

Reklama

6. Sůl

Bezpečné denní množství soli je pouze 5 gramů, většina Čechů však soli za den zkonzumuje dvakrát až třikrát větší množství. Pokud byste však soli snědli na posezení rovnou celý kilogram, tak by vás otrávila.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Happy Lobster (@thehappylobstergalway)

7. Energy drink

Energy drinky obsahují okolo 30 mg kofeinu na 100 ml. bezpečná denní dávka je šest malých plechovek „energeťáků“, tedy litr a půl. Pokud byste jich však vypili 150, tedy 37,5 litru, obsah kofeinu by vás zabil.

8. Pomeranč

Vitamín C, nacházející se například v ovoci, je pro tělo důležitý, ale i on dokáže být smrtelný. Na to, aby vás vitamín C otrávil byste však museli sníst až 13 000 pomerančů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @internationalfreshmkt

9. Jablko

V případě jablek je obsah vitamínu C daleko nižší, takže na to, aby vás otrávil, byste v tomto případě museli sníst enormní množství 136 000 kusů. Takže pokud jste se zrovna chystali sníst 13 000 pomerančů a nebo 136 000 jablek, nedělejte to. 😀

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Dom (@dci_photography)

10. Cukr

Cukr sice není tak toxický, jako sůl, ale i ten vás samozřejmě dokáže otrávit. Konkrétně byste na to museli sníst asi 2,4 kg, tedy necelého dva a půl balíčku. Takové množství se také nachází v 24 litrech Coca-Coly.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Schulz (@schulzcollection)

 

Jak můžete vidět, i běžné potraviny dokážou být smrtelné, ačkoliv jsou to ve většině případů dávky, které byste nedokázali sníst či vypít (s výjimkou vody a alkoholu, samozřejmě). V ostatních případech by vás však možná dřív zabilo to, jak byste měli přecpaný žaludek.

Čerpali jsme z youtube.com

Reklama