in

Silvestr je tady! Jak na váš mozek působí alkohol? A jde kocovina vyléčit?

pixabay.com pixabay.com
Reklama

S oslavami posledního dne roku se ve většině případů pojí i konzumace alkoholu. Nečekaně to my v Česku dobře víme. A ráno prvního dne nového roku pak bývá bolavé. U každého hold záleží jak dobře kocovinu snáší a co všechno dělá proto, aby mu bylo co nejdříve lépe. Ještě, že je Nový rok státní svátek a většina z nás má volno. Nebo jako letos vychází na neděli. Víte ale jak přesně alkohol na váš mozek působí? Co všechno ovlivňuje a proč je vám druhý den po něm tak špatně? 

Přesto, že je alkohol droga a všichni to víme, zvlášť u nás v Česku ho konzumujeme ve velkém množství. Koneckonců vždy se najde nějaká příležitost něco oslavit a konec roku není výjimkou. Když si nedáme pozor na množství, druhý den nás čeká nepříjemná kocovina. Způsobuje ji řada biochemických a neurochemických změn. Kocovina ale neovlivňuje pouze játra a mozek, ale každý náš orgán.

Funguje to tak, že u prvního až třetího drinku se cítíte prostě uvolněně. Když si dáte první drink, uvolní se vám totiž v mozku neurotransmiter gaba – ten mozek zpomaluje a působí na receptory, které slouží v procesu kontroly a myšlení. Gaba snižuje schopnost nervových buněk vysílat a přijímat chemické zprávy v centrálním nervovém systému,“ vysvětluje neuropsychofarmakolog Rayyan Zafar.

pixabay.com

Zároveň s tímto dojde k přívalu dopaminu. Vy se cítíte uvolněně a dobře a logicky chcete ještě víc a v pití alkoholu pokračujete dál. Alkohol se váže na glutamátové receptory v mozku – které jsou důležité pro tvorbu paměti. Jejich elektrická aktivita je potlačena a v podstatě tak dochází k blokování vzpomínek,“ říká Zafar.

Následně se alkohol přesune do mozečku, který je zodpovědný za pohyb, motorickou koordinaci a rovnováhu. A co přijde pak? Játra vám vyloučí asi jednu jednotku alkoholu za hodinu a dostaví se kocovina. Často ji doprovází i zvracení. To je dáno evolučně, kdy se tělo snaží touto cestou zbavit škodlivých látek.

Když obsah alkoholu v krvi dosáhne nuly, příznaky kocoviny jsou obvykle nejhorší, protože v tu chvíli byl veškerý alkohol přeměněn na acetaldehyd, který mění způsob, jakým funguje DNA,“ říká Zafar. Čím jste starší, zpomaluje se váš metabolismus a tím pádem může i zotavení z kocoviny trvat déle, něž když vám bylo 20. 

pixabay.com

Lze ale kocovině zabránit? Rada, že máte pít méně je zřejmě k ničemu. Můžete se tedy buď ošidit, tedy svůj alkoholický nápoj si dostatečně naředit ledem či prostě vodou nebo nealkem. Pomoci může také dostatečné zapíjení drinku čistou vodou nebo prokládáním jídlem. Pít na prázdný žaludek je vždy špatně. Pokud chcete zpomalit metabolismus alkoholu, jezte vejce. Je v nich aminokyselina cystein a ta to dokáže.

Zcela vyléčit se kocovina nedá. Tedy rozhodně není prokázáno, že by na ni fungovaly nějaké léky. Ale každému při těžkém ranním probuzení pomáhá alespoň něco, čím kocovinu dokáže zmírnit. Snížit zánět může ibuprofen, dobrá je také rehydratace izotonickými nápoji. Ta pomáhá navrátit ztracené tekutiny a také ulevuje.

A co vy? Jak prožíváte kocovinu a co vám nejvíc pomáhá?

Tématem jsme se inspirovali z novinky.cz

Reklama