in

Nejmenší žena v Česku měří jen 93 cm, ale je to velká optimistka!

instagram.com instagram.com
Reklama

Když jde o rekordy, představíme si v první řadě všechno největší, nejdelší, nejrychlejší… ale tentokrát jde o slečnu, která je nejmenší ženou v České republice. Rekord drží oficiálně teprve od konce září, ale je jí už dvaadvacet let. Proč se o rekord nepřihlásila dříve? Jednoduše ji to nenapadlo. S nápadem zjistit kolik měří nejmenší Čech přišel její kamarád. Když přišli na to, že je to 102 cm, rozhodla se, že se o zapsání rekordu pokusí. Ona totiž měří pouze 93 cm.

Nejmenší ženou v Česku je mladá vysokoškolačka Monika Šimků z Klobuk u Slaného. Oficiální certifikát Agentury Dobrý den z Pelhřimova, který prvenství dokládá, obdržela na konci září. Nikdy jí prý nenapadlo, že by mohla být v něčem rekordmankou. Dosud nejmenšího Čecha trumfla a měla přitom ještě pár centimetrů rezervu.

Když se Monika narodila, měřila pouhých 40 cm. Za její malý vzrůst může nová varianta genetické mutace, která se vyskytuje jen u třech lidí na světě. Dva z nich žijí v Česku. Důvodů proč se to stalo může být spoustu. Jedna z variant je i ta, že její otec pracoval v okolí, kde se nacházel uran. Právě z otcovy strany si tuto genetickou mutaci nese.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Monika Šimků (@postizena_kreativitou)

Do dvou let vůbec nechodila, jakmile se jí to povedlo, ze zdravotních důvodů jí to hned zakázal ortoped. Rostla velmi pomalu. „Ve školce mě kamarádky vozily v kočárku pro panenku,“ vzpomněla na útlé dětství. Přestala růst v patnácti letech, oblečení shání v dětském oddělení.

Monika řeší se svou výškou každodenní problémy, které si my zřejmě neumíme představit. Její byt je jí přizpůsoben, ačkoli dle jejích slov občas připomíná opičí dráhu. Z klik u dveří visí provázky, aby si mohla pohodlně otevřít a nezbytnou výbavou každé místnosti jsou dětské schůdky. Bez těch by nepoužila třeba umyvadlo nebo záchod, kuchyňská linka by také byla nedostižitelná.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Monika Šimků (@postizena_kreativitou)

Monika je navzdory svému postižení velice sympatická, kreativní, optimistická, příjemná a veselá slečna. Jak ale sama tvrdí, se svými vrstevníky si moc nerozumí. Lépe se cítí ve své komunitě podobně postižených lidí, kteří také podobně nahlíží na svět kolem sebe a řeší stejné problémy. „Jsem jiná, ale to může znamenat i to, že jsem výjimečná,“ zní její univerzální rada pro lidi, kteří mají tendenci se zavírat se svým trápením mezi čtyři zdi.

Čerpali jsme z novinky.cz, stream.cz

Reklama