in

Našla se pyramida na Antarktidě! Vědci mají vysvětlení.

youtube.com
Reklama

Záhadná pyramidová struktura v Antarktidě vyvolala vlnu spekulací a konspiračních teorií, když se objevily satelitní snímky ukazující obrovskou hmotu ve tvaru pyramidy. Zdánlivě neobvyklá forma vzbudila zájem, ale odborníci tvrdí, že pravda je někde jinde.

Původně se spekulovalo, že by tato stavba mohla být dílem dávné civilizace, jak naznačovali někteří konspirační teoretici. Ale představa, že by lidé mohli postavit takovou stavbu v extrémních podmínkách Antarktidy, není příliš pravděpodobná. Ačkoli v minulosti byla Antarktida teplejší, než je dnes, důkazy naznačují, že poslední příznaky deštného pralesa na tomto kontinentu sahají asi 83 milionů let zpět.

Odborníci v geologii však rychle utlumili nadšení. Profesor Eric Rignot z Kalifornské univerzity vysvětlil, že struktura není pyramidou, ale spíše přírodním útvarem známým jako „pyramidová vrcholová hora“. Tyto hory se formují z ledových konvergencí na stranách existující pevniny a mají tendenci připomínat pyramidu, ale jsou daleko od uměle vytvořených struktur.

Irvine dále vysvětlil, že i když některé hory mohou na první pohled připomínat pyramidy, mají jen omezenou podobnost, a to většinou jen jednu až dvě plochy, zatímco pravé pyramidy mají čtyři strany.

Podobné přírodní útvary jsou známy i z jiných částí světa, jako je hora Búlandstindur na Islandu nebo hora Bordoyarnes na Faerských ostrovech. Tyto příklady podporují teorii, že pyramidové formy v přírodě nejsou výjimkou, ale spíše pravidlem.

Takže zatímco na první pohled se může zdát, že tajemná pyramidová struktura v Antarktidě skrývá nějaké tajemství, ve skutečnosti je to jen další příklad fascinujících výtvorů, které příroda dokáže vytvořit. Ačkoli to může zklamat některé nadšené konspirační teoretiky, vědecký výklad nám dává cenný vhled do toho, jak je příroda všemocná.

Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com

Reklama