in

Muž, který zcela zmodral? Mohl si za to sám!

youtube.com
Reklama

Každý z nás má nějakou barvu pleti, kterou může mírně měnit tím, zda bude chodit na sluníčko či do solária a bude se opalovat či nikoli. Určitě se ale nestane, že byste jen tak zezelenali, zčervenali nebo dokonce zmodrali. I když po dnešním článku to bude vypadat jinak. Jednomu muži se to totiž povedlo.

Paul Karason, přezdívaný také Papa Šmoula, svým vzhledem doslova udivoval svět. I když se totiž narodil jako obyčejný kluk pihovaté světlé pleti a se zrzavými vlasy, díky svému poněkud riskantnímu rozhodnutí se v roce 2000 stal hitem televize i internetu. Díky vlastní “chybě” totiž zmodral!

Celé to vzniklo kvůli onemocnění, které Paula sužovalo. Trpěl artritidou, loupala se mu kůže a tak se rozhodl pro vlastní menší výzkum vhodného léku. Přišel tak na roztok stříbra ve vodě známý také jako koloidní stříbro, které se kdysi používalo jako antibiotikum, než se vynalezl penicilin.

Tento “magický drink” tak pil po dobu dlouhých 10 let, a i když si tím údajně artritidu i loupání kůže vyléčil, rozhodně nepočítal s vedlejším účinkem ve formě modrého překvapení, které bylo způsobeno nahromaděním stříbra v kůži. Vlastně si tak nevědomky navodil vzácný stav zvaný argyrie.

I když by modrou kůži většina z nás brala jako velké mínus, sám Paul v tom našel pozitivum. Nikdy se údajně nespálil na slunci a ani nemusel nosit sluneční brýle. Už je to však 10 let, co v roce 2013 ve věku 62 let zemřel na komplikace se srdcem. Jeho příběh tak zůstává nejenom jako menší kuriozitou, ale i důležitým varováním, že domácí pokusy s léky se opravdu nevyplácí. 

Tématem jsme se inspirovali na brightside.me

Reklama