in

Konec nahřívaného tabáku v Česku? Prezident již podepsal zákon!

pixabay.com
Reklama

Prezident Petr Pavel podepsal v pondělí novelu o ochraně veřejného zdraví. Mimo jiné to znamená také konec prodeje zahřívaných tabákových výrobků s příchutěmi. Norma, která zavádí povinnou směrnici Evropské unie, začne platit letos 23. října. Prodejci od tohoto data již nebudou mít možnost ani doprodat staré zásoby.

Hlavní argument evropských zákonodárců je, aby ochucené produkty nelákaly mladé ke kouření. To se snaží regulovat již dlouhodobě, kdy před nějakou dobou zmizely z trhu cigarety s praskacími kuličkami ve filtru, které dodávaly mentolovou nebo třeba borůvkovou příchuť. Stejně tak zmizely postupně mentolové cigarety a ochucený tabák. Nyní je na řadě zahřívaný tabák, u kterého si jeho milovníci zatím mohou pochutnat na melounu, jahodách, oříšku nebo lesním ovoci. To už od října nebude možné.

pixabay.com

„Vzhledem k tomu, že se v Evropské unii zvýšil objem prodeje zahřívaných tabákových výrobků (vyňatých doposud z výše uvedených zákazů a povinností) nad stanovenou mez, přijala Evropská komise novelu tabákové směrnice,“ uvádí se v odůvodnění novely zákona.

Směrnice z loňského června zavádí zákaz uvádět na trh tabákové výrobky s charakteristickou příchutí nebo obsahující aromata v jakékoli z jejich složek, jako jsou filtry, papíry, balení, kapsle nebo jakékoli technické prvky umožňující změnu vůně nebo chuti dotčených tabákových výrobků či změnu intenzity kouře.

pixabay.com

Na našem trhu je možné koupit několik zařízení, které slouží k nahřívání tabáku. Imperial Brands prodává zařízení Pulze. British American Tobacco (BAT) má svůj produkt glo. Společnost Philip Morris ČR na tuzemském trhu prodává zařízení Iqos. Tato společnost například uvedla, že loni v polovině roku v ČR bylo 530 000 dospělých uživatelů jejich zařízení a zhruba 350 000 z nich přestalo s kouřením klasických cigaret. Podle jejich dalšího průzkumu by se po zrušení příchutí nahřívaného tabáku vrátilo ke klasickým cigaretám 16 procent uživatelů.

Trochu paradoxní je, že přijetí této evropské směrnice se propašovalo do novely zákona o ochraně veřejného zdraví, během které se řešila především ochrana pitné vody a kanalizace. Cílem právě projednávané normy bylo zajistit bezpečnost dodávek vody a byla zaměřena na kvalitu vody v kohoutku i kanalizaci. Do toho pak poslanec Karel Smetana vložil pozměňovací návrh o přijetí směrnice o nahřívaném tabáku.

A co vy? Jste milovníci tohoto druhu kouření? Nebo se zákazem souhlasíte?

Čerpali jsme z novinky.cz, blesk.cz

Reklama