in

Konec cigaretovým filtrům? Jsou velmi toxické a nebezpečné!

pixabay.com
Reklama

Mohlo by se zdát, že spousta lidí dnes již kouří jen elektronické cigarety a jejich různé obdoby, ale není tomu tak. Cigaretové nedopalky jsou časovanou bombou a odborníci začali hlasitě volat po jejich zrušení. Největším problémem jsou totiž právě filtry, které obsahují tisíce různých chemikálií. A sami jste si jistě všimli, kolik se jich nejen po ulicích ale i v přírodě válí.

Faktem je, že během jediného roku lidé vykouří zhruba 4,5 bilionu (4 500 000 000 000) cigaret. A z nich pak vznikne 4,5 bilionu nedopalků. Z těchto nedopalků ale bohužel drtivých 65 procent skončí někde mimo koš, popelnici nebo popelník. Stačila by možná trochu větší ohleduplnost všech kuřáků. Nebo ne?

pixabay.com

Jedna věc je, že pokud čekáme na autobus a všude kolem se válí nedopalky, nevypadá to moc hezky. Druhá věc je ale mnohem horší. Podle vědců jde o obrovský environmentální problém. Doslova ho nazývají časovanou bombou. Filtry vykouřených cigaret totiž obsahují jak nebezpečná plastová mikrovlákna, tak na sedm tisíc druhů chemikálií, z nichž většina je vyloženě toxických. Ryby ve vodě vystavené chemikáliím, které odpovídají koncentraci dvěma nedopalkům v jednom litru vody, umírají již po čtyřech dnech.

„Cigaretové filtry jsou navíc jedním z nejvýznamnějších zdrojů plastových mikrovláken, které končí v našem životním prostředí,“ uvedla profesorka Carney Almroth ve svém článku zveřejněném v odborném magazínu Science of The Total Environment. „Už dávno víme, že jde o něco, co má extrémně negativní dopad na život okolo nás. Evropská unie proto cigaretové nedopalky klasifikuje jako nebezpečný odpad.

pixabay.com

Odborníci by nejraději prodej cigaret s filtry úplně zakázali. Zákony sice mnohdy nutí tabákové firmy financovat úklid nedopalků, ale podle Almroth je to zcela nedostatečné řešení. Ale nedopadlo by to jako se vším co je zakázané? Nerozmohl by se prodej cigaret s filtry jen někde jinde? Zkuste se kolem sebe podívat a pokud kouříte, nemohli byste obětovat pár kroků a raději hodit nedopalek do koše než na zem? Nestojí to nic. A je to dobrá věc.

Čerpali jsme z iprima.cz

Reklama