in

Kde si nakoupíte 1. a 8. května? A kde bude naopak zavřeno?

pixabay.com
Reklama

Blíží se nám dva květnové státní svátky a jelikož jsou oba v pondělí, většina z nás se těší ještě víc, jelikož budeme mít prodloužený víkend. A dokonce dvakrát za sebou. 1. května je Svátek práce a 8. května je Den vítězství. Ale jak to bude s našimi supermarkety? Čtěte dál, jelikož navzdory tomu, že jsou oba tyto dny státními svátky, nebude pro ně platit to stejné. Aspoň co se týče otevírací doby obchodů. Zatímco jedno sváteční pondělí bude otevřeno, druhé už ne.

První máj – lásky čas. A také je to den, kdy slavíme Svátek práce. Přesně za týden od něj pak 8. května je Den vítězství. Oba tyto svátky jsou rovnocenné v tom, že většina zaměstnanců má volno. Přesto je v těchto dnech podle zákona rozdíl. A má to vliv také na otevírací dobu obchodních řetězců. Zatímco na Svátek práce, 1. května, zůstanou všechny obchody otevřené jako běžně, na Den vítězství tomu tak není.

pixabay.com

Den vítězství 8. května patří mezi ty svátky, které jsou vymezeny zákonem o prodejní době, a většina obchodů tak musí mít zavřeno. Otevřeny mohou zůstat jen obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, prodejny na letištích, nádražích či ve zdravotních střediscích, velkoobchody, lékárny a čerpací stanice. Pojďme se ale na velké supermarkety podívat blíže.

LIDL

Lidl patří přesně do skupiny supermarketů, které podléhají zákonu o prodejní době v maloobchodech. Proto zůstane na Den vítězství ze zákona zavřený. Potvrdil to také jeho mluvčí
Tomáš Myler: “Dne 1.5.2023 platí ve všech prodejnách Lidl běžná otevírací doba. 8.5. 2023 budou všechny prodejny Lidl uzavřeny.”

 

ALBERT

Albert náleží také do kategorie maloobchodů, které mají povinnost mít 8. května zavřeno. Ne ale úplně všechny z nich. Jeden má výjimku. “Jediným otevřeným Albertem 8. 5. bude hypermarket v DOC Mercury v Českých Budějovicích, který je v místě dopravního uzlu a splňuje zákonnou výjimku,” potvrdil informaci tiskový mluvčí společnosti Albert.

 

PENNY MARKET

Všechny prodejny Penny Marketu budou rovněž 8. května uzavřeny podle zákona.

 

TESCO

Obchodní řetězce Tesco to budou mít rozdělené. Klasické velké prodejny Tesco budou muset mít na Den vítězství zavřeno. Ale pokud máte někde v okolí Tesco Expres, tak si můžete jít nakoupit i tento den. Na ně se totiž zákon nevztahuje.

 

GLOBUS

Tento řetězec bude mít 8. května zavřeno.

 

BILLA

Většina prodejen Billa bude také uzavřena, ale i zde jsou tři výjimky.
“V pondělí 8. května zůstanou otevřené prodejny BILLA na Letišti Václava Havla, na hlavním nádraží v Praze a hlavním nádraží v Brně. Tyto prodejny budou mít pro zákazníky otevřeno podle své obvyklé otevírací doby. Vedle toho zůstanou také otevřeny všechny obchody BILLA Stop & Shop na čerpacích stanicích Shell,” potvrdil redakci eXtra.cz tiskový mluvčí společnosti Billa.

 

KAUFLAND

Kaufland výjimku nemá a proto bude 8. května uzavřen.

 

MAKRO

Pokud máte firmu a navštěvujete obchod Makro, který je jakožto velkoobchod určen pro velkoodběratele, můžete si jít nakoupit i 8. května. Makro tak nepatří mezi maloobchody a tudíž se na něj regulace nevztahuje. Tuhle informaci potvrzuje tisková zpráva tohoto řetězce.

 

A ve které jiné svátky musí být obchody s plochou nad 200 m² zavřeno?

1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok

Velikonoční pondělí

8. května – Den vítězství

28. září – Den české státnosti

28. října – Den vzniku samostatného československého státu

25. prosince – 1. svátek vánoční

26. prosince – 2. svátek vánoční

pixabay.com

Kdy se naopak do těchto obchodů dostaneme?

Velký pátek

1. května – Svátek práce 

5. července – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

6. července – Den upálení mistra Jana Husa

17. listopadu – Den boje za svobodu a demokracii

24. prosince – Štědrý den (otevřeno jen do 12 hodin)

Zákon, který přinutil některé obchody ve svátky zavřít je platný od července roku 2016. Stále se však kolem této legislativy vedou spory. Zákon paradoxně v některých místech postihuje i ty menší obchodníky, které ze své podstaty měl chránit. O změnu se pokusila skupinka senátorů. Jejich návrh však Ústavní soud v březnu 2019 zamítl.

Čerpali jsme z extra.cz, idnes.cz

Reklama