in

Jak dnes žije rodina z Česka, které se narodily paterčata?

dotyk.cz
Reklama

Letos to bude 11 let co se jedné české rodině narodila paterčata. Je to rarita nejen u nás, ale i ve světě. Od roku 1896 do roku 2015 se paterčata narodila pouze ve 22 případech. Mezi jeden takový pár patřili také Alexandra Kiňová a Antonio Krosčen. Narodili se jim čtyři kluci a jedna holčička. Jak se mají dnes? Jak moc je výchova tolika stejně starých dětí náročná?

V roce 2012 se tehdy dvaadvacetiletá Saša dozvěděla, že je těhotná. Druhé miminko bylo plánované, takže překvapená nebyla. V desátém týdnu ji doktor řekl, že čeká dvojčata. Na screeningu se pak dozvěděla ještě větší novinku – dětí bude víc. „Po genetickém vyšetření mi ale oznámili, že je tam více plodů. Nakonec bylo 29. března definitivně potvrzeno, že čekám pět dětí,” vzpomíná v rozhovoru pro iDnes.cz.

Paterčata se narodila v sedmém měsíci těhotenství dne 2. června 2013 císařským řezem. Michael vážil 1318 gramů, Alex 1340 gramů, Deniel a Martin 1214 gramů, Terezka 1250 gramů. Až do začátku srpna 2013 byly děti v inkubátoru. Domů rodina přijela mikrobusem. Od té doby se nezastavili. A není divu. Už jedno miminko je dá zabrat, natož pět najednou.

Mladé mamince chodily pomáhat sociální pracovnice. Jelikož však musely vše co se u nich doma děje zapisovat, Saša si přišla až příliš pod dozorem. Zároveň se na ně zaměřila veřejnost. Lidé jim například vyčítali, že jim město pronajalo byt nebo, že v rámci okamžité pomoci dostali pračku, sušičku a ledničku.

Další problémy měla rodina v roce 2017, kdy jim byly předány peníze z veřejné sbírky a tím přišli o sociální dávky. Advokátka tenkrát navrhla, aby darované peníze vrátili. Případ došel až k soudu. Od té doby si rodina více chrání své soukromí. A není divu. Výjimka byla, když šla paterčata do první třídy nebo když poté slavili desáté narozeniny.

pixabay.com

Po letech Saša přiznala, že by hodně věcí udělala dneska jinak. Nejdůležitější ale pro ni byla spokojenost dětí. Celá rodina také často chodí na výlety, sportuje nebo muzicíruje. „Všichni mají dobrý hudební sluch. Hrajeme tak na klávesy, kytaru a zpíváme,” směje se Alexandra.

Čtyři kluci a jedna slečna dneska chodí do čtvrté třídy a učení je prý baví. Šance počít paterčata je dnes pouze 1 ku 55 milionům. Sourozenci Kroščenovi jsou zatím první i poslední v České republice.

Čerpali jsme z dotyk.cz

Reklama